21 lutego 2013r. w naszej szkole odbył się „Dzień Hakowicza” składający się z dwóch części:

-

godz. 1000 – w świetlicy szkolnej można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, samobadania piersi, zmierzyć ciśnienie, obliczyć współczynnik BMI, zbadać ostrość wzroku. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy na motocyklu. Prowadzona była loteria fantowa oraz sprzedaż ciast, z których zysk przeznaczony zostanie na zakup kosmetyków dla młodzieży z Domu Dziecka w Ostrołęce. Rozdawane były orzeszki, jako promocja zdrowego odżywiania. Każdy mógł wziąć ulotki mówiące o zdrowiu.

-

godz. 1200 w sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna „Dnia Hakowicza”. Były wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwsza głos zabrała pani Katarzyna Dziak, onkolog kliniczny, która przybliżyła zagadnienia związane z nowotworami skóry min. czerniakiem. Wielokrotnie podkreślała, iż rak skóry wcześnie wykryty dobrze rokuje. Omówiła przyczyny oraz badania przesiewowe tegoż nowotworu. Zwracała uwagę na lęk związany z tą i innymi chorobami. Pani Krystyna Chełchowska – przedstawicielka Amazonek Klubu Kobiet Po Mastektomii podkreśliła rolę zdrowego stylu życia w profilaktyce różnych chorób. Zwróciła szczególną uwagę na sposób odżywiania się. Pani Joanna Łukasiak podkreślała istotę samobadania piersi – badamy nie po to by znaleźć guzek, ale by stwierdzić, że jesteśmy zdrowi. Zwracała uwagę, że problem nie dotyczy tylko dojrzałych kobiet, ale dziewcząt, chłopców i mężczyzn. Podkreśliła, iż to, co robimy w młodym wieku ma wpływ na nasze zdrowie w późniejszych latach. Wystąpień gości młodzież wysłuchała z uwagą i zaciekawieniem. Uczniowie obejrzeli filmy: „Wystarczy tak niewiele. Samobadanie to zapobieganie”, „Nie pakuj się do trumny zrób cytologię”, „Nie wiąż się z papierosem” oraz „Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię”.
Spotkaniu towarzyszyły występy kabaretowe wykonaniu uczniów i uczennic naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które objęły patronatem nasze działania oraz wsparły nas w realizacji programu „Mam Haka na Raka”.