DSC06513Dnia 16 września 2014 roku uczniowie klasy pierwszej budowlanej odwiedzili nowo wznoszony budynek wielorodzinny położony przy ulicy Braterstwa Broni w Wojciechowicach. Po dwóch tygodniach nauki młodzież miała okazję przyjrzeć się pracom prowadzonym na terenie inwestycji, elementom budynku oraz organizacji placu budowy. Szczegółowych objaśnień udzielił kierownik budowy i pani Ewa Tyszka, która ciekawie opowiadała o odpowiedzialnej pracy budowlanych. Wycieczka stała się również okazją do przybliżenia przyszłym spojrzenia na wybrany kierunek kształcenia.

 DSC06512 DSC06515

IMG 1145W dniu 3 czerwca 2014 roku uczniowie klasy IV f wraz z nauczycielami Beatą Ładą, Iwona Kwiatkowską i Agnieszką Murach wzięli udział w konferencji w Domu Technika NOT w Warszawie, podsumowującej i popularyzującej projekt: "Trening kompetencji ekonomicznych, finansowych i obywatelskich" realizowany we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Absolwenci naszej szkoły z klasy IV f i klasy IV b otrzymali certyfikaty potwierdzające ich udział w fazie testowej projektu oraz zapoznali się z wynikami ewaluacji projektu.

Dzięki spotkaniu z przedstawicielkami firmy Animex Sp. z o.o., Agnieszką Kiełbasa i Agnieszką Mazurowską, odpowiedzialnymi za rekrutację pracowników, poznali zasady rekrutacji jakimi kierują się duże przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne. Wysłuchali prelekcji na temat: "Kompetencje absolwentów szkół kształcenia zawodowego oczyma rekrutera. Wysłuchali prezentacji produktu finalnego projektu oraz wniosków z podróży po rynku pracy, zaprezentowanych przez Sławomira Piwowarczyka, Koordynatora projektu w jego fazie testowej. Wysłuchali również wypowiedzi na temat "Kompetencje kluczowe i kompetencje społeczne jako fundament kompetencji zawodowych przyszłych pracowników", doktora Krzysztofa Symela, Kierownika Ośrodka Pedagogiki Pracy Innowacyjnej Gospodarki, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy. Zapoznali się z prezentacją :"Wiedza oraz aktywność ekonomiczna polskich nastolatków" doktor Sabiny Kołodziej z Katedry Psychologii Ekonomicznej Akademii Leona Koźmińskiego. Wzięli udział w panelu eksperckim z udziałem przedstawicieli pracodawców, badaczy oraz instytucji odpowiedzialnych za tworzenie standardów kompetencji zawodowych i szkolnictwa zawodowego w Polsce.

Beata Łada, Iwona Kwiatkowska

IMG 1160

DSCS2

5 czerwca 2014 r. klasa 2B wraz z Panem Dyrektorem Grzegorzem Żebrowskim oraz p. Danielą Florczak i Iwoną Kwiatkowską została zaproszona w ramach współpracy do PREFBETU Śniadowo. Uczniowie mieli okazję zwiedzić halę produkcyjną i poznać technologię wykonywania produktów, poznać asortyment, ofertę firmy, a także nowości na rynku betonu komórkowego. Na rynku łomżyńskim przedsiębiorstwo funkcjonuje od 1968 roku - do czerwca 1992 r. jako państwowe a od lipca 1992 roku jako firma prywatna. Podstawową działalnością firmy jest produkcja wyrobów z betonu komórkowego. W oparciu o własny asortyment PREFBET Śniadowo oferuje tani i technologicznie prosty system budowy obiektów z betonu komórkowego, na który składają się:
♦ elementy murowe ścienne,
♦ elementy: nadproży, ocieplające, osłonowe i wentylacyjne,
♦ strop gęstożebrowy TERIVA 4,0/1 z elementami SKB.

Uzupełnieniem do asortymentu wyrobów z betonu komórkowego są:
♦ bloczki fundamentowe i pustaki szalunkowe z betonu zwykłego,
♦ belki do stropów gęstożebrowych,
♦ beton towarowy wszystkich klas. Ponadto PREFBET Śniadowo oferuje klientom:
♦ kompleksową obsługę budownictwa jednorodzinnego,
♦ kompleksową obsługę inwestycji wiejskich przy realizacji obiektów inwentarskich,
♦ sprzedaż betonu towarowego z usługą szalowania,
♦ usługi transportowe wraz z rozładunkiem,
♦ opracowywanie kosztorysów i przeliczanie projektów.

Od czerwca 2010 roku uruchomione zostały dwa oddziały firmy w Łomży i Zambrowie zajmujące się handlem materiałami budowlanymi, produkcją betonu towarowego i elementów z betonu towarowego. P.P.B. PREFBET Śniadowo współpracuje ze szkołami średnimi w regionie i ośrodkami naukowymi w zakresie opracowywania nowych technologii oraz kształcenia kadry specjalistycznej dla budownictwa. Spotkanie było dla uczniów inną, ciekawą lekcją , zakończyło się miłym, słodkim akcentem.

DSCS1

Dnia 22 maja 2014 roku uczniowie klasy pierwszej odwiedzili  kolejny raz budowę przy ulicy Braterstwa Broni w Ostrołęce. Młodzież obejrzała wykonaną więźbę dachową - drewniany szkielet dachu. Więźba jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym dachu. Ma za zadanie bezpiecznie przenieść ciężar własny dachu, pokrycia oraz obciążeń spowodowanych opadami śniegu i siłą wiatru. Zastosowana więźba płatwiowo- kleszczowa pozwala ukształtować każdy, nawet najbardziej skomplikowany dach.  Pod skośnymi połaciami przewidziano w budynku funkcjonalne pomieszczenia mieszkalne. Połączenia elementów więźby muszą zapewniać dostateczną sztywność całej konstrukcji, a cała więźba musi być wykonana bardzo starannie.  Uczniowie dowiedzieli się, że wyboru konstrukcji dachu dokonuje projektant. Przekroje wszystkich części więźby dachowej dobiera na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, w których uwzględnia odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi, rodzaj materiału zastosowanego do pokrycia dachu, kąt nachylenia połaci oraz panujące w regionie warunki atmosferyczne.  Pani Ewa Tyszka objaśniła uczniom rolę jaką pełnią poszczególne elementy w konstrukcji. Zwróciła również uwagę na właściwą organizację placu budowy i zabezpieczenia zgodne z bhp na budowie. Kierownik budowy podkreślił, że prace postępują z pewnym wyprzedzeniem w związku z korzystnymi warunkami pogodowymi.

DSC 0077

Dnia 16 maja 2014 roku uczniowie klas budowlanych odwiedzili ostrołęcki zakład betonu komórkowego YTONG . Młodzież zapoznała się z procesem produkcji betonu komórkowego, uczestniczyła w pokazie murowania oraz poszerzyła swoją wiedzę na temat budownictwa energooszczędnego. Do produkcji bloczków Ytong stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Bardzo dokładny dobór surowców i proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.   Bloczki YTONG ENERGO muruje się na cienką zaprawę klejową SILKA-YTONG, o grubości 1–3 mm. Nie ma też spoin pionowych – zastępuje je system pióro-wpust. Takie murowanie możliwe jest dzięki bardzo dużej dokładności wymiarowej bloczków (± 1,5 mm). Bloczki ściśle do siebie przylegają, a ciepło pozostaje w domu. Budownictwo energooszczędne będzie dominującym trendem w nadchodzących latach. Ożywienie w branżach proponujących energooszczędne rozwiązania dla budownictwa i regulacje prawne zmuszają inwestorów do stosowania materiałów i urządzeń, które zapewniają optymalne wykorzystanie energii. Inwestycja w kierunek techniczny, jakim jest budownictwo to szansa na ciekawy zawód i rozwój kariery nie tylko na rynku polskim, ale także europejskim. Zwiedzanie zakładu odbyło się w ramach dni otwartych fabryki YTONG. Wycieczka miała na celu stworzenie uczniom niepowtarzalnej okazji zobaczenia zakładu „od środka” oraz możliwości praktycznego zapoznania się z technologią produkcji nowoczesnych materiałów budowlanych. Mamy na uwadze potrzebę wiedzy praktycznej, by dopełniała wiedzę merytoryczną zdobywaną w szkole.  

DSC 0084 DSC 0101

DSC 0077

Dnia 15 maja 2014 r. odbyła się VII edycja konkursu budowlanego „Buduj z PREFBETEM Śniadowo”. Organizatorami konkursu był Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży oraz Przedsiębiorstwo PREFBET Śniadowo. W konkursie uczestniczyli najlepsi uczniowie z ZSTiO Nr 4, ZSZ Nr 2 w Ostrołęce , Augustowskiego Centrum Edukacyjnego oraz ZSZ W Białymstoku. Turniej składał się z dwóch części: części teoretycznej i praktycznej.

Uczniowie rozwiązywali testy dotyczące betonu komórkowego ora

z sposobów wykonania elementów z tego materiału, a także asortymentu i technologii produkcji zakładu PREFBET. W części praktycznej konkursu (finale) wystąpiło pięciu uczniów, na przygotowanych stanowiskach . Mieli do wykonania fragment muru zgodnie z technologią i przygotowaną dokumentacją. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody ufundowane przez PREFBET Śniadowo. Konkurs miał charakter integracyjny. Rywalizacja w zakresie murowania dotyczyła stosowania nowoczesnych technik z użyciem materiałów wyprodukowanych w Przedsiębiorstwie PREFBET Śniadowo. Zawodnicy poradzili sobie doskonale.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 2B:

  1. Grzegorz Dymerski
  2. Krzysztof Dawid
  3. Robert Popielarczyk.

Okazali się bezkonkurencyjni, Grzegorz Dymerski zajął I miejsce osiągając maksymalną liczbę punków, natomiast Krzysztof Dawid doskonale poradził sobie w części praktycznej. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Daniela Florczak i Iwona Kwiatkowska

DSC 0084 DSC 0062

DSC 0536

Dnia 28 marca 2014r. uczniowie klasy 2B – Krzysztof Dawid i Grzegorz Dymerski wzięli udział w finale Międzyszkolnego Turnieju Budowlanego „ Nowoczesne budownictwo wokół nas” organizowanym pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku i Podlaskiego Kuratora Oświaty . Konkurs odbył się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku. Uczniowie wykazali się umiejętnościami praktycznymi w trzech konkurencjach: technologia robót malarskich, posadzkarskich oraz systemów suchej zabudowy. Przez dwie godziny wykonywali przygotowane przez komisję zadania.

Rywalizacja była ogromna, ale uczniowie naszej szkoły poradzili sobie doskonale. Krzysztof Dawid zajął III miejsce, otrzymał puchar i dyplom w konkurencji – technologia robót posadzkarskich, natomiast Grzegorz Dymerski został wyróżniony w tej samej kwalifikacji. Serdeczne podziękowania za podjęcie inicjatywy i realizację działań popularyzujących wiedzę oraz umiejętności budowlane otrzymały również nauczycielki Beata Jezierska i Iwona Kwiatkowska. Miłym akcentem był dyplom- podziękowanie przekazane Dyrekcji naszej szkoły. Turniej to element większego projektu pt. "Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość". Miał pokazać korzyści wynikające z nauki zawodu w branży budowlanej.

Gratulujemy

 

W Zespole Szkół Geodezyjno – Budowlanych w Białymstoku 8 marca 2014 r. odbyły się eliminacje okręgowe XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Olimpiada organizowana jest przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym założeniem OWiUB jest promowanie zawodu budowniczego oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych wśród młodzieży.  Uczniowie uczestniczący w olimpiadzie muszą wykazać się nie tylko ponadprzeciętną wiedzą z zakresu budownictwa, ale też z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka i chemia.

W zawodach brała udział młodzież z województw podlaskiego, warmińsko – mazurskiego i mazowieckiego. Naszą szkołę w reprezentowali uczniowie klasy 4B: Konrad Lis, Piotr Śniedka i Grzegorz Święcicki.

Zapaszamy do galerii