W dniu 30 marca 2015 roku w ZSZ Nr 5 w Białymstoku odbył się Finał konkursu "Nowoczesne budownictwo wokół nas". Głównym celem konkursu (w części turniejowej) była aktywizacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poprzez zdrową rywalizację oraz ukazanie korzyści wynikających z szeroko rozumianego rozwoju osobistego w zakresie wiedzy i umiejętności zawodowych. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne w trzech konkurencjach.

Osiągnięcia naszych uczniów:

w konkurencji technologia robót malarskich:
- II miejsce - Bartosz Gawrych 
- III miejsce - Magdalena Płochocka 

w konkurencji technologii robót posadzkarskich:
-  II miejsce - Krzysztof Dawid 

w konkurencji technologii systemów suchej zabudowy:
- III miejsce - Karol Brzeziak 

Laureaci otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy okolicznościowe dyplomy. Opiekę nad uczniami sprawowała Beata Jezierska i Daniela Florczak. Pani Daniela Florczak pełniła również funkcję członka jury podczas przebiegu zawodów. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

FOTO RELACJA

 

Młodzi, zdolni i pomysłowi – uczniowie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce
w konkursie na innowacje wspierające rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich
zorganizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży


Celem konkursu skierowanego do uczniów mazowieckich szkół kształcenia zawodowego jest umożliwienie młodzieży realizacji własnych pomysłów w zakresie innowacyjnych rozwiązań powiązanych z szeroko pojętym rolnictwem oraz rozwojem obszarów wiejskich.  Pomysły mogą dotyczyć zarówno kwalifikacji zawodowych zdobywanych w danej szkole, jak również pozaszkolnych zainteresowań uczniów.


Uczniowie z klas budowlanych i uczennice z klas fryzjerskich pracowali w grupach 4-osobowych  i przygotowali następujące projekty:
•      Jak być kobietą daleko od szosy – autorki: Klaudia Rudnicka, Wioletta Dąbkowska, Kamila Karasińska i Martyna Karasińska,
•     System odzysku wody deszczowej w gospodarstwie rolnym i wykorzystanie do celów użytkowych – autorzy: Bartosz Gawrych, Damian Parzych, Marcin Rolka i Mateusz Wiśniewski,
•     Odzysk ciepła w procesie schładzania mleka z wykorzystaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej- autorzy: Grzegorz Dymerski, Krzysztof Dawid, Robert Popielarczyk i Karol Brzeziak.


Jury podjęło decyzję o przyznaniu  9 wyróżnień z czego aż 3 wyróżnienia przypadły naszej szkole.   Dnia 26 lutego 2015 roku młodzież miała  okazję zaprezentowania swoich  prac w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym Kopernika w Warszawie . 


Co o samym projekcie powiedzieli uczniowie: "Bardzo dziękujemy za możliwość zaprezentowania naszych pomysłów i wyróżnienie innowacji przez nas wykonanych. Dzięki nim mogliśmy pracować w grupie, wymieniać doświadczenia, wspólnie tworzyć interesujące schematy. Podczas spotkania udzielaliśmy wywiadu, nagrano filmik z naszym udziałem. Prezentowaliśmy pomysły w postaci makiet, opowiadaliśmy o sposobie wykonania, inspiracjach i metodach wykonania. Oceniała nas komisja w ilości 9 osób, zadawano nam pytania i bawiono się naszymi prototypami. Czuliśmy się docenieni, występ na tak dużej sali to stres wielki, ale też ciekawe wyzwanie".

FOTO RELACJA

Dnia 7 marca 2015 r. w Zespole Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku odbyły się zawody okręgowe XXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.
Olimpiada organizowana jest przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym założeniem OWiUB jest promowanie zawodu budowniczego oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych wśród młodzieży.  Uczniowie uczestniczący w olimpiadzie muszą wykazać się nie tylko ponadprzeciętną wiedzą z zakresu budownictwa, ale też z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka i chemia.
W zmaganiach z zagadnieniami budowlanymi wzięło udział 35 uczniów z województw podlaskiego, warmińsko – mazurskiego i mazowieckiego. Naszą szkołę reprezentowali: Kamila Brożek, Kinga Łępicka i Damian Kisiel z klasy 4B pod opieką nauczycielek Agaty Chrzanowskiej i Beaty Jezierskiej.

FOTO RELACJA

  03 marca 2015r. klasa 3B z nauczycielkami Iwoną Kwiatkowską i Beatą Jezierską uczestniczyła w kolejnym z cyklu szkoleń na temat zmian w prawie budowlanym. Wykład prowadził dr inż. Jerzy Dylewski. Poruszane kwestie dotyczyły między innymi pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Jest to w Polsce proces bardzo długi  i wymagający całej masy formalności. To skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów indywidualnych od podjęcie decyzji o budowie domu. By poprawić tę sytuację Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaplanowało zmiany.  Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego to najważniejsza zmiana w ustawie Prawo budowlane. W wyniku tej zmiany będzie można rozpocząć budowę domu po dokonaniu zgłoszenia. Taka możliwość przysługiwać będzie inwestorowi realizującemu budynek, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia przez inwestora urząd będzie miał możliwość wniesienia sprzeciwu. Jest to sprawa bardzo ważna, o czym przekonali się uczestnicy szkolenia, biorąc udział w dyskusji z udziałem doświadczonych osób pracujących w branży.

FOTO RELACJA

Akademia Wykonawcy Śnieżki to program szkoleniowy stworzony i realizowany przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka SA, czołowego producenta farb i lakierów w Polsce.  Program ma na celu zarówno dzielenie się z uczniami profesjonalną wiedzą techniczną, jak i umożliwienie im nabycia praktycznych umiejętności z zakresu aplikacji materiałów dekoracyjnych czy budowlanych. Dnia10 grudnia 2014 roku uczniowie klasy 1B uczestniczyli w szkoleniu składającym się z następujących etapów:

Dnia 10 grudnia 2014 roku uczniowie klasy 2 B oraz nauczycielki Agata Chrzanowska i Iwona Kwiatkowska uczestniczyli w spotkaniu z dr. inż. Piotrem Jermołowiczem, wykładowcą ze Szczecina, specjalistą od mechaniki gruntów. Tematem szkolenia były awarie w budownictwie. W zabawny sposób, a jednocześnie podkreślając powagę zdarzeń, przedstawiono stateczność skarp, osuwiska, osiadanie dróg, utratę stateczności ścianki szczelnej, a także konstrukcje oporowe. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie, poczuć się jak studenci. Mogli zadawać pytania, a jednocześnie słuchać pytań fachowców z branż budowlanych i odpowiedzi na te trudne zagadnienia, z którymi niejednokrotnie przyjdzie im się zderzyć podczas pracy zawodowej. Było to ciekawe spotkanie, pokazujące rolę i zadania poszczególnych uczestników procesu inwestycyjnego , ich błędy, sposoby naprawiania. Część czasu poświęcono na nowe zagadnienie dotyczące spójności projektowania i jednocześnie wykonawstwa, a także stawania do przetargów. Na koniec uczestnicy otrzymali zaświadczenie ukończenia szkolenia nt.: „ Awarie w budownictwie”.

Dnia 3 grudnia 2014 roku uczniowie klasy 2 B uczestniczyli w spotkaniu z dr. inż. Jerzym Dylewskim, znanym i doświadczonym wykładowcą, rzeczoznawcą budowlanym, głównym specjalistą d/s Zamówień Publicznych w Sądzie Najwyższym, Dyrektorem Biura Ekspertyz Budowlanych "RZECZOZNAWCA", autorem wielu artykułów i publikacji oraz programów szkoleniowych z zakresu prawa budowlanego. Tematem szkolenia były przepisy i warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z początkiem 2014 roku zaczęły obowiązywać zmienione warunki techniczne dla budynków. Nowelizacja przepisów ma na celu stopniowe – rozłożone na kilka najbliższych lat – zmniejszanie zapotrzebowania budynków na ciepło i zwiększanie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Wprowadzane zmiany to kolejny krok do upowszechnienia budowy domów o niskim zużyciu energii. Konsekwentnie zaostrzane będą normy dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych oraz wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną budynku. Organizatorem spotkania była Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zrzeszająca blisko 20 tys. inżynierów i techników budownictwa posiadających uprawnienia budowlane we wszystkich specjalnościach do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Wizyta na budowie SSOK przy ulicy Turskiego Dnia 27 listopada 2014 roku, w ramach dnia otwartego zorganizowanego w  Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych przy ulicy Turskiego, młodzież szkolna z klas 1b i 3b miała okazję przyjrzenia się z bliska inwestycji. Przedsięwzięcie składa się z dwóch hal o konstrukcji stalowej, budynku administracyjnego i garaży wraz z niezbędną infrastrukturą. Po budowie oprowadzali nas pracownicy Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego m.in. absolwent naszego technikum. Była to ciekawa lekcja, z zainteresowaniem śledziliśmy postępy prac, mimo mroźnej pogody. Stacja segregacji odpadów to niewątpliwie ważna rzecz - tak stwierdzili uczniowie- szczególnie jeśli chodzi o ochronę naszego środowiska i niezmierne ilości produkowanych odpadów. Młodzież klasy pierwszej miała okazję udzielić wywiadu i podzielić się wrażeniami . Czekamy na zaproszenie i możliwość zobaczenia obiektów po oddaniu do użytku.

zdj Mobile

20 października 2014r klasa 1B dzięki współpracy z p. Ewą Tyszką miała okazję pogłębić swoją wiedzę obserwując postępujące prace na budowie przy ul. Prądzyńskiego. Nowa hala targowa, jak się dowiedzieliśmy będzie miała aż 5025 m2 powierzchni użytkowej. Stoiska handlowo-usługowe będą usytuowane głównie na parterze i zajmą ok. 3,2 tys. m2. Na pierwszym piętrze znajdziemy pomieszczenia biurowe, gastronomiczne oraz handlowo-usługowe. Na pozostałej części piętra znajdzie się parking na 80 miejsc postojowych. Będzie to parking odkryty, z możliwością późniejszego zadaszenia. W trakcie wycieczki zajrzeliśmy również do ogrodu dydaktycznego. Fachowych informacji dotyczących małej architektury, całości projektu inwestycji oraz prac towarzyszących udzieliła nam p. Ewa Tyszka. Omówiła również inne działania budowlane Nadleśnictwa Ostrołęka, między innymi budowę drogi. Przy ulicy Zawadzkiego 4 w Ostrołęce, otwarto  pierwszy w regionie Ogród dydaktyczny im. Towarzystwa Przyjaciół Lasu o powierzchni 5 600 m2. Znajduje się on za budynkiem Nadleśnictwa Ostrołęka. Są tam rośliny, które występują na terenie Kurpiowszczyzny. Ponadto na terenie grodu umieszczono osiem tablic tematycznych, z których każdy zwiedzający dowie się m.in. jakie gatunki płazów czy ptaków występują w naszym regionie. Zwiedzający mogą również zobaczyć budki lęgowe przeznaczone dla różnych gatunków ptaków m.in. dudka, czy pełzacza oraz dowiedzieć się co to jest herpetofauna. Punktem centralnym Ogrodu jest Dąb Papieski wyhodowany z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II. Uczniowie wraz z opiekunami Iwoną Kwiatkowską i Beatą Jezierską byli bardzo zadowoleni z innej formy przyswajania wiedzy.

FOTO RELACJA

Dnia 7 października 2014 r. klasa 3B wzięła udział w warsztatach nt.: Wykonywania i zabezpieczania wykopów pod obiekty i instalacje podziemne. Szkolenie zorganizowała Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Warszawie Biuro Terenowe w Ostrołęce, a przeprowadził je dr inż. Piotr Jarmołowicz. Przedstawione były kwestie dotyczące przepisów, norm i wytycznych w zakresie wykonywania i zabezpieczania wykopów, problematyka wykopów głębokich, metody ich wykonywania oraz kształtowanie skarp i odwadnianie terenu. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała akademickiego wykładu, odpowiadali na pytania i dyskutowali nad wybranymi problemami. Udział możliwy był dzięki p. Ewie Tyszce, która jest członkiem Izby Inżynierów i współpracuje ze szkołą, opiekę sprawowały p. Beata Jezierska i p. Iwona Kwiatkowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenie szkolenia.