Dnia 27 lutego 2017 roku młodzież z klasy budowlanej o specjalności bezpieczeństwo pożarowe uczestniczyła w zajęciach praktycznych przeprowadzonych w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Pod fachowym nadzorem nasi uczniowie ćwiczyli obsługę sprzętu strażackiego.

FOTO RELACJA

 

image001Dnia 3 marca 2017 roku w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostrołęce przeprowadzono eliminacje XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W zmaganiach wzięli udział uczniowie naszej szkoły: 

• Piotr Tobojka 1B
• Paweł Skowroński 3Sw
• Patryk Lewandowski 1B.
Opiekę nad zawodnikami sprawował mł. bryg. Jarosław Sadłowski, który prowadzi zajęcia z bezpieczeństwa pożarowego w klasie budowlanej. Turniej Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz
historii i tradycji ruchu strażackiego.

image003

 Trzy pierwsze miejsca na podium zajęli reprezentanci naszej szkoły.

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Piotr Tobojka 1 miejscetwp eliminacje miejskie

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa szkolili się 1 marca 2017 roku w zakresie nowoczesnych technologii. Dzięki współpracy z Mazowiecką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa – Biuro Terenowe w Ostrołęce młodzież poznała nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne sprężonych stropów gęstożebrowych. 

Prowadzący spotkanie mgr inż. arch. Przemysław Deryło przedstawił osiągnięcia firmy RECTOR posiadającej 12 nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Europie, w tym fabrykę strunobetonowych belek stropowych w Polsce. Uczniowie poznali nowatorski system RECTOLIGHT, którego wypełnienie stanowią ultralekkie i wytrzymałe panele drewnopochodne, dzięki czemu strop jest lżejszy, a jego montaż dwukrotnie szybszy. Znajduje on zastosowanie w nowych budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz przy wymianach stropów w starych kamienicach. Budownictwo jest gałęzią gospodarki podlegającą ciągłym zmianom.
Szkolenia branżowe wspierają uczniów naszej szkoły w nabywaniu kompetencji zawodowych, przyczyniają się do poznania środowiska przedsiębiorców budowlanych oraz identyfikacji z grupą zawodową. 

https://www.youtube.com/watch?v=_jjGPHKZYig

image001   image003  image005

     Zajęcia obejmowały zagadnienia z zakresu warunków bezpieczeństwa pożarowego budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Bezpieczeństwo pożarowe jest jednym z najważniejszych wymagań stawianych współczesnym budynkom, a tym samym podstawowym kryterium dopuszczenia obiektu do użytkowania. Jest to zagadnienie istotne już na etapie projektowania, bazujące na warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Odpowiednia jakość użytych materiałów budowlanych, zastosowanie aktywnych i pasywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz rzetelność wykonawstwa mają w przypadku bezpieczeństwa dużą wagę.
     Podczas zajęć praktycznych uczniowie ćwiczyli m.in. w komorze dymowej oswajając się z trudnymi warunkami panującymi podczas pożarów. Mieli za zadanie przejść labirynt zbudowany z niewielkich klatek. Dodatkowym utrudnieniem w komorze dymowej jest podwyższona temperatura, sztuczny dym oraz błyskające światła i odgłosy wywołujące dezorientację. Nad bezpieczeństwem ćwiczących w komorze czuwał ratownik wspomagany przez system czujników i kamer umożliwiających obserwację postępów znajdującego się w kontenerze człowieka. Dużo emocji wzbudziła również podróż na wysokość 25m drabiną mechaniczną. Chętnych nie zabrakło.
     Dzięki współpracy szkoły z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce uczniowie budowlanki zdobywają wiedzę i umiejętności, które wykorzystają w przyszłości jako specjaliści projektowania, kierowania inwestycjami i zarządzania obiektami budowlanymi.
     Współpraca z cieszącymi się autorytetem służbami pożarniczymi wspiera prowadzony w szkole proces wychowawczy. Młodzież czerpie wzór z odważnych i w pełni profesjonalnie przygotowanych do pełnienia swoich obowiązków strażaków, kształtując poczucie odpowiedzialności, dyscyplinę oraz doskonaląc umiejętności współpracy w zespole.

FOTO RELACJA

image001
image002Uczniowie klasy budowlanej o specjalności bezpieczeństwo pożarowe zwiedzili budowę osiedla mieszkaniowego ESPRESSO położonego przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie. Generalnym wykonawcą jest Mostostal Warszawa, przed którym stoi spore wyzwanie – obiekty są posadowione w tzw. "rynnie żoliborskiej”. Rynna jest pozostałością po dawnym Jeziorze Żoliborskim, stąd duże nagromadzenie pyłów i torfów w podłożu, krańcowo zmienne warunki gruntowe, badania wstępne wykazały również obecność wód gruntowych. Dlatego też zaprojektowano ściany szczelinowe rozpierane rozporami stalowymi narożnymi lub zastrzałowymi o płytę fundamentową i strop.

Szczegółowych objaśnień udzielił kierownik budowy, który ciekawie opowiadał o odpowiedzialnej pracy budowlanych. Młodzież zainteresowała praca żurawi, zadawali wnikliwe pytania. Obserwowali roboty zbrojarskie, montaż deskowania. Uczniowie dowiedzieli się jakie są standardy wykończenia mieszkań. Uzyskali informacje na temat systemu wentylacji pożarowej garażu podziemnego – zabezpieczenie pożarowe tej przestrzeni narzuca konieczność mechanicznego usuwania dymu.
Pod opieką kierownika budowy, uczniowie obserwowali prace konstrukcyjne - informacje przekazane zostały w sposób energiczny i ciekawy, a dodatkową atrakcją był szybki quiz z nagrodami. Po trzech tygodniach nauki w nowej szkole młodzież miała okazję przyjrzeć się inwestycji, elementom budynku oraz organizacji placu budowy. Wycieczka stała się również okazją do przybliżenia przyszłym budowlańcom wybranego zawodu.

FOTO RELACJA

bud1

 22 WRZEŚNIA 2016 r. klasy 2B i 3B z p. Danielą Florczak i Iwoną Kwiatkowską złożyli wizytę w zakładzie PREFBET ŚNIADOWO w ramach wieloletniej współpracy z firmą . Uczniowie mieli okazję zwiedzić halę produkcyjną i poznać technologię wykonywania produktów, asortyment, ofertę firmy, a także nowości z betonu komórkowego.

Na rynku łomżyńskim przedsiębiorstwo funkcjonuje od 1968 roku - do czerwca 1992 r. jako państwowe a od lipca 1992 roku jako firma prywatna.

W oparciu o własny asortyment PREFBET Śniadowo oferuje tani i technologicznie prosty system budowy obiektów z betonu komórkowego, na który składają się między innymi: elementy murowe ścienne, elementy nadproży, ocieplające, osłonowe, stropy i elementy SKB.

Od czerwca 2010 roku uruchomione zostały dwa oddziały firmy w Łomży i Zambrowie zajmujące się handlem materiałami budowlanymi, produkcją betonu towarowego i elementów z betonu towarowego. P.P.B. PREFBET Śniadowo współpracuje ze szkołami średnimi w regionie i ośrodkami naukowymi w zakresie opracowywania nowych technologii oraz kształcenia kadry specjalistycznej dla budownictwa.

Spotkanie było dla uczniów inną, ciekawą lekcją , zakończyło się miłym, słodkim akcentem.

 

23 maja 2016r. klasa I B podziwiała bogactwo i różnorodność kurpiowskich lasów, pracę Nadleśnictwa Myszyniec oraz kulturę naszego regionu.
         Najpierw uczniowie zapoznali się pracą zasłużonego leśnika-legionisty inż. Jana Milewskiego. Potem zwiedzali szkółkę leśną Nadleśnictwa Myszyniec. Produkcja sadzonek odbywa się na powierzchni 5,72 ha. Hodowany jest materiał sadzeniowy dla potrzeb własnych oraz lasów niepaństwowych. Produkowane są przede wszystkim sadzonki głównych gatunków lasotwórczych: sosny, brzozy, świerka, olszy, dębu oraz domieszkowych: lipy, grabu, buka.
         Następnie młodzież zwiedzała rezerwat przyrody „Czarnia”, który położony jest w gminie Czarnia przy skrzyżowaniu dróg Myszyniec – Chorzele z drogą Czarnia – Bandysie. Powołany został w 1964 roku w celu ochrony fragmentu boru świeżego naturalnego pochodzenia. Typ rezerwatu: leśny, powierzchnia: 141,26 ha. Aktualny wiek drzewostanu objętego ochroną rezerwatową ocenia się na 160-180 lat, miejscami 190-210 lat. W rezerwacie znajdują się 4 pomniki przyrody – sosny bartne (zachowane po niegdyś powszechnym bartnictwie). Uczniowie oglądali je spacerując szlakiem turystycznym „Barci kurpiowskich".
        Kolejnym etapem wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz dalsze zwiedzanie. Młodzież miała okazję podziwiać znajdujący się obok leśniczówki Czarnia, pomnik przyrody - „Dąb Kmicic", którego wiek ocenia się na około 400 lat.
         Uczniowie obejrzeli również Muzeum brata Zenona Żebrowskiego, kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarni oraz kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Złożyli również hołd żołnierzom i strażnikom granicznym poległym w okolicach Myszyńca.
         Bardzo dziękujemy leśnikom z Nadleśnictwa Myszyniec za wyjątkowo ciekawą lekcję przyrody oraz księdzu wikariuszowi za lekcję historii i kultury naszego regionu.

Opiekunowie: Renata Florczak i Justyna
Romaniuk-Drobnica

FOTO RELACJA 

Dnia 17.05. 2016 r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa w ZSZ Nr 2 w Ostrołęce uczestniczyli w Konkursie Budowlanym: „Muruj z PREFBETEM”, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży. Była to VIII edycja Konkursu . Organizatorem i pomysłodawcą zawodów jest Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów sp. z o.o. w Śniadowie. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół północno–wschodniej Polski z następujących miejscowości: Białegostoku, Ełku, Łap, , Bielska Podlaskiego, Łomży, Augustowa i Ostrołęki. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

  • Karolina Giers z klasy 2B,
  • Wojciech Kamieniecki z klasy 2B
  • Adrian Samsel z klasy 2B.

Opiekunem uczniów była p. Daniela Florczak.
Celem konkursu jest pokazanie umiejętności murowania w technologii tradycyjnej unowocześnionej na klej bloczkami gazobetonowymi, będącymi produktem Przedsiębiorstwa „PREFBET” sp. z o.o. w Śniadowie . P.P.B. PREFBET Śniadowo bardzo szeroko współpracuje ze szkołami średnimi w regionie i nie tylko, ośrodkami naukowymi w zakresie opracowywania nowych technologii oraz kształcenia kadry specjalistycznej dla budownictwa. Nasza szkoła również taką współpracę nawiązała Dzięki konkursom i spotkaniom z przedstawicielami firmy mamy okazję pogłębić swoją wiedzę, poznać prosty, ale nowoczesny sposób budowy obiektów i produkcji bloczków, a także wymienić doświadczenia i umiejętności z innymi szkołami w Polsce.
Uczniowie otrzymali cenne nagrody, a opiekunowie i Dyrekcja szkoły podziękowania.

FOTO RELACJA

 „Termiczna i akustyczna izolacja budynków pianką ICYNENE” to temat szkolenia przeprowadzonego 15 kwietnia 2016 roku przez firmę CELS w naszej szkole. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas I i II kształcący się w zawodzie technik budownictwa.
Standardy wznoszenia budynków energooszczędnych wyznaczają kierunki rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie. Przykładem tego jest system dociepleń poprzez bezpośredni natrysk pianką ICYNENE. Przyszli budowlańcy zostali zapoznani z charakterystyką techniczną produktu i zakresem zastosowań przez autoryzowanego wykonawcę. Pracownicy firmy przeprowadzili praktyczny pokaz nanoszenia pianki. Przed budynkiem szkoły uruchomiony został pianowóz, który tłoczył izolację a młodzież miała okazję ćwiczenia swoich umiejętności. Miłym akcentem szkolenia był konkurs na temat uzyskanych informacji, w którym nagrodzony został uczeń klasy II b Paweł Kossakowski.
Dzięki współpracy szkoły z firmami branżowymi młodzi adepci sztuki budowlanej zdobywają wiedzę, która będzie procentowała w ich przyszłym życiu zawodowym.

Beata Jezierska Agata Chrzanowska  

FOTO RELACJA

    4 kwietnia 2016 roku w ZSZ Nr 5 w Białymstoku odbył się Finał turnieju "Nowoczesne budownictwo wokół nas". Konkurs ten skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu budowlanym w takich konkurencjach jak:
• technologia systemów suchej zabudowy
• technologia robót malarskich
• technologia robót posadzkarskich

Odbywa się dwustopniowo:
I stopień - eliminacje szkolne (pisemny test teoretyczny dla danej konkurencji)
II stopień - eliminacje centralne (konkurs praktyczny dla danej konkurencji)

   Głównym jego celem (w części turniejowej) była aktywizacja uczniów poprzez zdrową rywalizację oraz ukazanie korzyści wynikających z szeroko rozumianego rozwoju osobistego w zakresie wiedzy i umiejętności zawodowych, a także stworzenie płaszczyzny umożliwiającej bezpośredni kontakt ucznia zdolnego z firmami oferującymi nowoczesne systemy i technologie stosowane w budownictwie. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne.

W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy 2B i 3B:
- w konkurencji technologia robót malarskich: Karolina Giers i Paweł Kossakowski
- w konkurencji technologii robót posadzkarskich: Paweł Lenkiewicz i Adrian Samsel
- w konkurencji technologii systemów suchej zabudowy: Krzysztof Sobieski i Wojciech Kamieniecki

   Laureaci otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy okolicznościowe dyplomy. Opiekę nad uczniami sprawowała Iwona Kwiatkowska i Daniela Florczak. Pani Daniela Florczak pełniła również funkcję Przewodniczącej Jury podczas przebiegu zawodów. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  

FOTO RELACJA