domparaUczniowie klasy 1B i 2B uczestniczyli w szkoleniach MOIIB poświęconych następującym tematom: „Zakres i forma dokumentacji projektowej i powykonawczej w świetle obowiązujących przepisów i standardów” oraz „Proces budowlany – od pozwolenia na budowę do pozwolenia na użytkowanie”. Prowadzącym spotkania był dr inż. Jerzy Dylewski - znany i doświadczony wykładowca, rzeczoznawca budowlany, posiadający uprawnienia budowlane w branży konstrukcyjno-budowlanej, uprawnienia do prac przy obiektach zabytkowych, główny specjalista d/s Zamówień Publicznych w Sądzie Najwyższym.
Program zajęć obejmował m.in. następujące zagadnienia:
• rola projektanta w procesie inwestycyjnym;
• dokumentacja projektowa wymagana na etapie uzyskiwania zgody budowlanej
- informacja bioz, plan bioz;
- dokumentacja wymagana w trybie zgłoszenia;
- zakres i forma projektu budowlanego;
- ustalanie obszaru oddziaływania obiektu budowlanego;
• zmiany w trakcie prowadzenia robót budowlanych
- istotne i nieistotne odstępstwo od warunków pozwolenia na budowę;
-uzyskiwanie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych;
• wymogi związane z oddawaniem do użytkowania obiektów budowlanych
-dokumenty niezbędne do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.
Młodzież zdobyła wiedzę z zakresu prawa budowlanego oraz rozporządzeń wykonawczych, dotyczących prawidłowego przebiegu procesu budowlanego, poczynając od dokonania zgłoszenia planowanych robót budowlanych albo uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, poprzez poprawne i bezkolizyjne prowadzenie budowy, aż do faktycznego zakończenia inwestycji.