Dnia 19 grudnia 2017 roku w Internacie odbyła się Uroczysta Kolacja Wigilijna. Tradycją jest, że w okresie przedświątecznym mieszkańcy Internatu spotykają się z Dyrekcją Szkoły i Wychowawcami na wspólnej kolacji, dzielą się opłatkiem.

Wieczór rozpoczął się montażem słowno – muzycznym wprowadzającym w nastrój zbliżających się Świąt. Następnie ksiądz Robert Kaim z Parafii Św. Wojciecha poprowadził modlitwę, po czym wszyscy uczestnicy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Spotkanie uatrakcyjnił Święty Mikołaj, który obdarował zgromadzonych słodkimi prezentami.

Jest to szczególna uroczystość w życiu społeczności internackiej. Przesłaniem, której jest kultywowanie polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, przeżywanie ich w gronie najbliższych oraz pogłębianie więzi i integracja zespołu koleżeńskiego.

FOTO RELACJA

FOTO RELACJA

W Internacie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce odbyły się warsztaty z filcowania. Spotkanie prowadziła pani Aldona Szabłowska, która pasjonuje się projektowaniem i tworzeniem biżuterii z własnoręcznie filcowanych elementów.

Filcowanie na mokro jest techniką, która pozwala uwolnić fantazję. Nie wymaga znajomości skomplikowanych ściegów. Przedmioty wytworzone z filcu, to małe dzieła sztuki – nigdy nie powstaną identyczne korale lub broszka. Są nie tylko pięknym, ale i ekologicznym dodatkiem do garderoby. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że filc z naturalnej wełny pochłania szkodliwe substancje jakie wytwarzają sprzęty elektroniczne w naszym otoczeniu. Wychownkowie poznali technikę filcowania "na mokro" polegającą na wykorzystaniu wełny czesankowej, wody i mydła. Podczas zajęć uczestnicy wykonali kule, dredy i liście ostrokrzewu, mogące stanowić ciekawy element dekoracji świątecznej lub własnej biżuterii.

Uczniowie nie tylko szybko i sprawnie opanowali zasady "kręcenia" filcowych kuleczek, lecz również miło i ciekawie spędzili popołudniowy czas w internacie.

FOTO RELACJA

Zgodnie z coroczną tradycją w Internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyły się "Otrzęsiny" wychowanków, którzy we wrześniu dołączyli do internackiej braci.
Zabawę poprzedził mecz piłki siatkowej „Pierwszaki” kontra „ Pozostali”. Zwycięzcą okazali się starsi mieszkańcy Internatu.

Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem internatu młodsi koledzy i koleżanki zostali zobowiązani do zmierzenia się z zadaniami, przygotowanymi przez starszych i bardziej doświadczonych mieszkańców. Nowicjusze musieli wykazać się wszechstronną wiedzą na temat internatu, sprytem, pomysłowością oraz poczuciem humoru. Największym wyzwaniem okazało się wypicie specjalnie przygotowanego dla nich napoju z uśmiechem na twarzy. Podzieleni na niewielkie grupy pierwszoroczniacy z większym lub mniejszym zaangażowaniem podeszli do powierzonego im zadania. Ostatecznie zwyciężyła grupa 5. Gratulujemy.

Od teraz oficjalnie pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi mieszkańcami Internatu!Mimo obaw najmłodszych kolegów, wieczór okazał się pełen humoru i dobrej zabawy.

Samorząd Uczniowski Internatu
FOTO RELACJA

 

27 listopada 2017r. w Internacie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce odbyło się spotkanie młodzieży z panią dietetyk Sylwią Szewczyk nt. „Zdrowego trybu życia, prawidłowego sposobu odżywiania i jego wpływu na układ nerwowy”. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania – jak wygląda właściwie zbilansowana dieta i dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na problem nadwagi, który coraz częściej dotyka młodzieży, a to z kolei może negatywnie odbijać się na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu, w tym także koncentracji i zdolności do przyswajania sobie wiedzy.

Na podstawie piramidy zdrowego żywienia pani dietetyk kompleksowo omówiła zasady odżywiania się. Wskazała podstawowe błędy żywieniowe, które popełniamy w codziennym żywieniu. Uświadomiła uczniom jak ważne w życiu jest to-  co i ile spożywamy.

„Jemy po to żeby żyć, a nie żyjemy po to żeby jeść”

FOTO RELACJA

W naszej szkole po raz trzeci realizowany był projekt „Lekcje z ZUS”. Na podstawach przedsiębiorczości, podstawach działalności gospodarczej oraz godzinie do dyspozycji wychowawcy uczniowie klas:1B, 2WR, 4B poznawali: czym jest system ubezpieczeń społecznych dla pracownika i przedsiębiorcy, historię ubezpieczeń społecznych, jakie przysługują świadczenia w momencie, gdy płacimy składki, jak wygląda polski system emerytalny oraz czym skutkuje decyzja o wykluczeniu z tych ubezpieczeń. Młody człowiek wchodzący na rynek pracy kształtuje swoją karierę zawodową jako pracownik bądź jako przedsiębiorca. Brak wiedzy na tematy związane z ubezpieczeniami społecznymi może przyczynić się do podejmowania błędnych decyzji, mających wpływ na jego dalsze losy. 

W ramach projektu zrealizowano 4 obszary tematyczne:
1. ”Świadomy zawsze ubezpieczony”
2. „Płacisz i masz, czyli co ci się należy, gdy płacisz składki”
3. „Emerytura – Twoja przyszłość w Twoich rękach”
4. „e-ZUS, czyli firma pod ręką”.
Zwieńczeniem projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której etap szkolny odbył się 27 listopada. Wzięło w niej udział 60 uczniów z ww. klas. Do etapu II przesłano najlepsze prace 3 uczennic: Anny Molskiej (2WR), Edyty Krzynowek (2WR) i Zuzanny Makowskiej (1B). Ostateczne wyniki kwalifikacji będą znane pod koniec stycznia.

Projekt był realizowany przez nauczycieli podstaw przedsiębiorczości: Bogusławę Gocłowską i Dorotę Kuleszę.
 Bogusława Gocłowska – szkolny koordynator projektu edukacyjnego

Dnia 14.11.2017r. klasa 1 F wraz z doradcą zawodowym Pauliną Biedrzycką uczestniczyła w hali im. Arkadiusza Gołasia w spotkaniu z Jackiem i Michałem Musiatowiczami.

Program „Czy słowem można zabić?” realizowany był w formie koncertu rockowego, podczas którego muzycy przestrzegali uczniów przed zgubnymi wpływami używek. Pan Jacek Musiatowicz, opowiadając o swoim życiu i doświadczeniach, poruszał tematykę związaną z problemami alkoholowymi, narkotykowymi, cyberprzemocą oraz kwestię „dopalaczy”. Nić porozumienia z odbiorcami zdobył z pewnością za sprawą licznych anegdot ze swojego życia artystycznego czy też osobistego. Podkreślił, że jeśli ktoś już raz wszedł na drogę uzależnienia, musi ciągle uważać i pracować nad sobą, żeby na tę drogę nie wrócić, a wymaga to ogromnego wysiłku. 
Często w swoich wypowiedziach odwoływał się do wiary. Mówił, że w najtrudniejszym dla niego okresie, to właśnie wiara w Boga i siła modlitwy pomogły mu przetrwać trudne chwile. 
Pan Jacek sporo mówił również o poczuciu własnej wartości, o rozwijaniu swoich pasji, co nadaje prawdziwy sens życiu oraz o wdzięczności w stosunku do swoich rodziców. Uczył szacunku do drugiego człowieka. Apelował, żeby słowem nie ranić drugiej osoby.

Mamy nadzieję, że ta nietypowa forma profilaktyki ustrzeże wielu młodych ludzi przed popełnieniem największego życiowego błędu, jakim jest niewątpliwie poddanie się nałogowi.

Opiekę nad klasą sprawowała Paulina Biedrzycka doradca zawodowy

FOTO RELACJA