W Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce od września 2012 r. istnieją klasy o profilu wojskowym – technikum mechaniczne i technikum informatyczne.

TECHNIKUM POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Technik pojazdów samochodowych – to kierunek związany z obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Zaletą kierunku są dostosowane treści nauczania do wymogów współczesnej techniki samochodowej. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny, naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej.

Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
•    organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych;
•    oceny stanu technicznego pojazdów;
•    wykonywania napraw pojazdów samochodowych;
•    kontrolowania jakości wykonanych napraw;
•    prowadzenia usług motoryzacyjnych;
•    prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych;
•    kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie bezpłatnego prawa jazdy kategorii B.

Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi podejmowanie pracy między innymi w:
•    stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych;
•    zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych;
•    salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi;
•    przedsiębiorstwach transportu samochodowego;
•    przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji;
•    firmach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych.

TECHNIKUM INFORMATYCZNE

Absolwenci tego kierunku oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczą się przedmiotów zawodowych, m.in:
·         systemy operacyjne i sieci komputerowe
·         programowanie strukturalne i obiektowe
·         urządzenia techniki komputerowej
·         oprogramowanie biurowe
·         multimedia i grafika komputerowa

Praktyczne umiejętności przygotowujące do przyszłego zawodu uczniowie zdobywają na zajęciach w nowocześnie wyposażonych pracowniach oraz podczas praktyki zawodowej (w trzeciej klasie).

PROFIL WOJSKOWY

Przygotowanie wojskowe obejmuje treści, uwzględniające, m.in.:

·         zajęcia poligonowe,

·         wyjazdy do jednostek wojskowych,

·         ćwiczenia terenowe,

·         musztra wojskowa,

·         regulaminy wojskowe,

·         terenoznawstwo,

·         rajdy ekstremalne,

·         biegi przełajowe,

·         działania na sprzęcie wojskowym,

·         zajęcia strzeleckie.

Szkoła zapewnia uczniowi:

·         zajęcia prowadzone przez pracowników wojska,

·         dodatkowe zajęcia sportowe (techniki samoobrony) w ramach godzin lekcyjnych,

·         zajęcia na strzelnicy sportowej,

·         zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej,

·         wyjazdy na obozy letnie obozy szkoleniowe,

·         umundurowanie.

Szkoła współpracuje z:

·        Ministerstwem Obrony Narodowej, szczególnie z Departamentem Wychowania i Promocji Obronności MON,

·   Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu,

·   Akademią Obrony Narodowej w Warszawie,

·        Wojskową Komendą Uzupełnień w Ostrołęce,

·        Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim,

·        Miejską Komendą Policji w Ostrołęce.

Zwiększona ilość godzin z przedmiotów: edukacja dla bezpieczeństwa, wychowanie fizyczne, język angielski

Klasa o profilu wojskowym umożliwia:

·         przygotowanie do podjęcia dalszej nauki w szkołach i uczelniach wojskowych,

·         kontynuowanie edukacji w cywilnych szkołach i uczelniach na kierunkach proobronnych,

·         wybór jednostki wojskowej i rodzaju wojsk w celu odbycia zawodowej służby wojskowej

1 marca 2020 r. z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zespół uczniów z klas wojskowych uczestniczył w „Biegu Partyzanta” – zawodach klas wojskowych zorganizowanych w Górach Dębowych w okolicach Starej Wsi w gminie Chorzele. Tam miał bazę oddział Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego - „Jeża”, który pochodził z pobliskiego Zembrzusa, gdzie 6 grudnia 1946 r. zginął w ubeckiej obławie. Jego postać upamiętnia obelisk, przy którym odbyła się uroczystość patriotyczna.

Organizatorami Biegu Partyzanta byli:

Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu,  Starostwo Powiatowe w Przasnyszu,  Starostwo Powiatowe w Nidzicy,  2 Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu,  Nadleśnictwo Przasnysz i  Związek Polskich Spadochroniarzy.

O godz. 10.00 zawodnicy, zaproszeni goście, rodzina „Jeża”, władze samorządowe spotkali się pod pomnikiem Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego. Po przemówieniach złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Po uroczystości przy pomniku zawodnicy – uczniowie klas wojskowych udali się na start biegu. Na 4,5 kilometrowej trasie 6 – osobowe drużyny wykonywały zadania z topografii, składania i rozkładania broni kbk akms, strzelania z karabinka kbs beryl, rzucania granatem do celu, ewakuowania rannych z pola walki. Zawodnicy odpowiadali także na pytania z historii dotyczące antykomunistycznego podziemia niepodległościowego lat 1944 - 1956.

Reprezentacja naszej Szkoły w składzie Wiktoria Kowalska i Wiktoria Stasiak z klasy 2 Iw oraz chłopcy z klasy 3 Iw: Filip Bagiński, Kamil Kraska, Jakub Pierzchała i Bogusz Wołczek zajęła II miejsce.