Wyniki Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”
Zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”. W klasyfikacji Grand Prix nasz zespół „Kurpiowski sad” zajął IV miejsce. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział w projekcie oraz cały wysiłek i czas włożony w realizację zadań. Mamy nadzieję, że zarówno zdobyta wiedza, jak i posadzone drzewa w przyszłości pięknie zaowocują.
Zespół „Kurpiowski sad” posadził „Tradycyjny sad”
24 IV 2023r. po wcześniejszym zapoznaniu się z prognozą pogody przystąpiliśmy do pracy. O godzinie 10.30 Pan Kierownik przywiózł zamówione rośliny z „Sadowniczego”. Zebraliśmy wszystkie potrzebne narzędzia i udaliśmy się na wyznaczony teren miedzy parkingiem a internatem ZSZ Nr 2. Kilka razy mierzyliśmy go tak by uzyskać odpowiednie odstępy między drzewkami. Poprosiliśmy Panią Dyrektor Alinę Bałdygę o posadzenie pierwszej jabłoni, a pana Darka Niedźwiedziuka kolejnej. Sadząc drzewka postępowaliśmy zgodnie z instrukcją zawartą w bazie wiedzy – „Od laika do ekosadownika”. Posadziliśmy następujące odmiany jabłoni: Antonówka półtorafuntowa, Kronselska, Antonówka zwykła, Boiken, Oliwka czerwona. Od strony zachodniej posadziliśmy żywopłot ze Śliwy ałyczy. Między drzewami znalazło się miejsce dla Lawendy wąskolistnej Super Blue i White Fragrance. Następnego dnia dosadziliśmy Miętę pieprzową, Gailardię ościstą i Rudbekię dwubarwną. Są to rośliny towarzyszące. Rozstawimy jeszcze domki dla owadów, aby również zadbać o ich bezpieczeństwo i spokojne życie. Drzewka będą regularnie podlewane (nawet podczas wakacji). Nie pozostaje już nic, tylko czekać na pierwsze kwiaty i owoce.
Praca w sadzie dała nam bardzo dużo satysfakcji i zadowolenia z wykonanej pracy. Było męcząco, a jednocześnie wesoło.
Kalendarium II etapu "Tradycyjnego sadu"
II etap ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”, który organizuje Fundacja Banku Ochrony Środowiska trwa. Nasz zespół „Kurpiowski sad” i wolontariusze działają:
— 6 IV 2023 znajdujemy w Internecie fragment publikacji: S. Cieszewski, "Dobór odmian drzew owocowych dla terenu województwa białostockiego", Białystok 1922. Są tam podane odmiany drzew owocowych polecane dla powiatu ostrołęckiego.
— 17 IV 2023 składamy zamówienie w „Sadowniczym”
— 21 IV 2023 podczas zebrania rodziców przedstawiamy nasze działania i zamierzenia związane z sadem
— 24 IV 2023 wspólnie z Panią Dyrektor sadzimy sad
— 25 IV 2023 sadzimy rośliny towarzyszące
— 26 IV 2023 Amelia Siwek i Oliwia Laskowska goszczą w „Radiu Oko”, gdzie opowiadają o udziale „Kurpiowskiego sadu” w projekcie
— maj 2023 uzupełniamy Księgę Sadu
— maj 2023 doglądamy nasz sad, podlewamy,
— 15 V 2023 zakładamy klamerki odginające pędy boczne
— 18 V 2023 rozstawiamy domki dla owadów
— 24 V 2023 pierwszy kwiat na Antonówce zwykłej
— 29 V 2023 pracownicy obsługi pomagają nam zakładając podpory dla drzewek
— 1 VI 2023 wycinamy suche gałązki
— Ciąg dalszy nastąpi
Etap 2
ETAP II – ZAKŁADAMY SAD to etap praktycznego sadowniczego działania w oparciu o przygotowany wcześniej plan wraz z prowadzeniem aktywnej akcji promocyjnej projektu.
Nasz zespół:
- prowadzi Kronikę Sadu;
- przeprowadzi zajęcia pogłębiające wiedzę wśród młodzieży szkolnej;
- przygotował materiały promocyjne (plakaty, ulotki, prezentację adresowaną do dorosłych);
- zorganizował Forum Rodziców – spotkanie z rodzicami uczniów szkoły, na którym popularyzował ideę tradycyjnych sadów.
- przesłał za pomocą dziennika elektronicznego informacje o projekcie i swoich działaniach.
- przeprowadza prace sadownicze w terenie – posadził drzewka i rośliny towarzyszące.
- systematycznie podlewa sad.
- przygotował domki dla owadów.
Coś z dawnych lat.
Coś z dawnych lat.
Źródło: S. Cieszewski, "Dobór odmian drzew owocowych dla terenu województwa białostockiego", Białystok 1922.
„TRADYCYJNY SAD” - RODZICE
21 IV 2023 podczas zebrania rodziców przedstawiliśmy nasze działania w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”:
- omówiliśmy działania wykonane w I etapie
- przedstawiliśmy planowane zadania w II etapie
- rozdaliśmy ulotki przez nas przygotowane
- zachęciliśmy do posadzenia kilku drzew owocowych
- poinformowaliśmy o ogólnopolskiej inicjatywie tworzenia mapy pomologicznej starych odmian pod egidą pracowników Polskiej Akademii Nauk z Ogrodu Botanicznego w Powsinie
- poprosiliśmy o odwiedzenie szkolnej strony internetowej – zakładka Projekty
- zachęciliśmy do słuchania „Radia Oko” w dniu 26 kwietnia 2023 – nasze koleżanki będą opowiadały o działaniach w projekcie „Tradycyjny sad”.
„TRADYCYJNY SAD” – RADIO OKO
26 kwietnia 2023 Amelia Siwek i Oliwia Laskowska były gośćmi „Radia Oko”. Opowiedziały o udziale zespołu „Kurpiowski sad” w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tradycyjny sad”