1 marca 2016 r. klasa 3B po raz kolejny uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Warszawie Biuro Terenowe w Ostrołęce nt. „ Wyroby budowlane - certyfikacja ( systemy wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i stosowania na polskim rynku budowlanym oraz znakowanie wyrobów znakiem B, CE i zgodności z Polską Normą). Warsztaty przeprowadziła mgr inż. Elżbieta Janiszewska- Kuropatwa. Szczegółowo przybliżyła zmiany w prawie budowlanym dotyczące wyrobów i ich certyfikacji oraz zasad wprowadzania do obrotu, a także zasad kontroli związanej z działaniem organów administracji publicznej w tej dziedzinie. Uczniowie, jako młodzi, przyszli fachowcy zostali serdecznie przyjęci przez organizatorów, mogli zadawać pytania, uczestniczyć w dyskusji. Doświadczone grono budowlańców udzielało szczegółowych odpowiedzi i wyjaśniało wątpliwości. Szkolenie po raz kolejny pokazało jak obszerny, odpowiedzialny, ale jednocześnie atrakcyjny jest to dział gospodarki, cieszący się ogromnym zainteresowaniem w Polsce i na świecie. Warsztaty zakończyły się rozdaniem certyfikatów potwierdzających uczestnictwo.

Tekst: Iwona Kwiatkowska

Wykształcenie i rozwój kompetencji
to najlepsza inwestycja!

Dzięki współpracy z BT MOIIB w Ostrołęce, wzorem lat ubiegłych, uczniowie klasy IIB   uczestniczyli w szkoleniu branżowym nt. „Utrzymanie obiektów budowlanych. Obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości w świetle Prawa Budowlanego. Książka obiektu budowlanego. Kontrole okresowe - wymagania, zakres, częstotliwość kontroli." 

Spotkanie poprowadzone zostało przez dr. inż. Jerzego Dylewskiego - doświadczonego wykładowcę, rzeczoznawcę budowlanego, głównego specjalistę ds. zamówień publicznych w Sądzie Najwyższym, autora wielu publikacji oraz programów szkoleniowych z zakresu prawa budowlanego.


szkolenie budowlane
Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

NOT-300x300OWTW piątek 23 października 2015 r. w całej Polsce przeprowadzone zostały zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy Technicznej. W naszej szkole uczniowie klas budowlanych i mechanicznych rozwiązywali zadania związane z matematyką, fizyką, chemią oraz zagadnieniami z budownictwa lądowego i wodnego, mechaniki, elektryki, automatyki, informatyki, elektroniki i energetyki.
Organizatorem Olimpiady jest Naczelna Organizacja Techniczna, a Patronat objął Minister Gospodarki. Jest to jedna z większych olimpiad tematycznych, w której rokrocznie bierze udział około 10 tysięcy zawodników z blisko 500 szkół ponadgimnazjalnych. 
Celem OWT jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowania techniką, podnoszenie kultury technicznej, przygotowanie do podejmowania dalszego kształcenia i samodzielnego zdobywania wiedzy wśród młodzieży. Koordynatorem szkolnych eliminacji jest pan Cezary Jaśkiewicz.

Beata Jezierska

POZYTYWNA ZMIANA EDUKACJI

Ciekawe lekcje w szkole!

Na zajęcia praktyczne do uczniów klasy II uczącej się w zawodzie technik budownictwa, dnia 9 czerwca 2015r przyjechali przedstawiciele Firmy „PREFBET” sp. z o.o. w Śniadowie. Uczniowie zapoznali się z zastosowaniem nowoczesnych technik wytwarzania elementów z betonu komórkowego, procesem produkcji, asortymentem a także z historią firmy. W drugiej  części zajęć praktycznych, uczniowie samodzielnie murowali fragmenty ściany z elementów betonu komórkowego pod nadzorem pracowników Firmy. Firma „PREFBET” chętnie współpracuje ze szkołami, organizuje  konkursy z murowania dla szkół z regionu północno-wschodniego Polski oraz udostępnia  zwiedzanie procesu produkcyjnego zakładu.
Technolodzy Firmy szczególną uwagę  poświęcają  problemowi ochrony środowiska. Proces produkcyjny jest prowadzony bez szkodliwego oddziaływania na środowisko, zarówno woda jak i odpady technologiczne są w pełni wykorzystywane do produkcji.

FOTO RELACJA

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż – zapamiętam.
Pozwól wziąć udział, a… wzbudzisz we mnie pragnienie.

KLASY 1B I 2BR POZNAJĄ TAJNIKI PRACY SWOICH ZAWODÓW NA WYCIECZCE PRZEDMIOTOWEJ W WARSZAWIE

Nasi uczniowie byli gośćmi w firmie RONSON DEVELOPMENT w Warszawie. Odwiedzili budowę osiedla mieszkaniowego na Woli o nazwie Espresso. Inwestycja składa się z pięciuset mieszkań i osiemnastu lokali usługowych. Budynki posiadają konstrukcję szkieletową o wysokości siedmiu i dziewięciu kondygnacji. Przedsiębiorstwo realizuje swoje projekty w oparciu o najnowocześniejsze technologie i ekologiczne materiały. Młodzi budowlańcy mieli okazję zapoznać się z etapami wykonywania ścian szczelinowych w gruncie, które stosuje się w przypadku prowadzenia robót w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli i w celu zabezpieczenia stateczności wykopu. W dużych aglomeracjach ściany te stały się koniecznością z uwagi na zapewnienie miejsc parkingowych w garażach podziemnych.

FOTO RELACJA

Logo PrefbetKonkurs Budowlany „Muruj z PREFBETEM"- przykład do naśladowania. Dnia 14.05. 2015 r. uczniowie uczący w zawodzie technik budownictwa w ZSZ Nr 2 w Ostrołęce brali udział w konkursie Budowlanym: „Muruj z PREFBETEM”, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży. Była to VII edycja Konkursu Budowlanego, którego organizatorem i sponsorem jest Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów sp. z o.o. w Śniadowie. W konkursie brali udział uczniowie szkół północno–wschodniej Polski tj. z Białegostoku, Łap, Łomży, Augustowa i z Ostrołęki. ZSZ Nr2 w Ostrołęce reprezentowali następujący uczniowie:

  • Magdalena Płochocka z klasy 2B,
  • Zuzanna Laskowska z klasy 2B
  • Bartosz Gawrych z klasy 3B.

Celem konkursu było pokazanie umiejętności murowania bloczkami gazobetonowymi, produktu Przedsiębiorstwa „PREFBET” sp. z o.o. w Śniadowie w technologii tradycyjnej, unowocześnionej na klej, wiedzy z procesu technologicznego oraz historii firmy. Działania te umacniają współpracę firmy ze szkołami , integrują uczniów uczących się w zawodzie budowlanym , a także promują szkolnictwo zawodowe w regionie i są okazją do wymiany doświadczeń. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez firmę i dyplomy. Nasi uczniowie nie pozwolili na odebranie sobie żadnego miejsca na podium, w części teoretycznej zdobyli 3 pierwsze miejsca i doskonale poradzili sobie też w części praktycznej.

Uczniom i nauczycielce p. Iwonie Kwiatkowskiej jako opiekunce uczniów serdecznie gratulujemy!

27 kwietnia 2015 r. nasza szkoła była organizatorem zawodów „AKTYWNY SPORTOWO, EFEKTYWNY ZAWODOWO” kierowanych do uczniów gimnazjów Ostrołęki i okolic. Głównym celem zawodów było rozwijanie zainteresowania wiedzą techniczną i promowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży. Rok 2014/2015 ogłoszony został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Szkoły Zawodowców. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom postanowiliśmy promować szkolnictwo zawodowe i wspierać młodzież w nabywaniu nowych umiejętności. Mieliśmy zaszczyt gościć w murach ZSZ Nr 2 następujące gimnazja: Gimnazjum nr1, Gimnazjum nr2, Gimnazjum nr4, Gimnazjum Nr5 w Ostrołęce oraz Gimnazjum w Olszewie – Borkach. Zawodnicy przybyli z kibicami oraz opiekunami. Bawili się fantastycznie, chociaż zdrowej, sportowej rywalizacji również nie zabrakło. Konkurs zawierał zadania matematyczne, zagadnienia z budownictwa, rysunku, a także ogólnej wiedzy technicznej. Dużymi emocjami cieszyły się zmagania sportowe. Najlepsze okazało się Gimnazjum z Olszewa – Borek, drugie miejsce zajęło Gimnazjum Nr1, a na trzecim miejscu stanęło Gimnazjum Nr5.

Logo NOT 1logo MOIIB 1navi logo xellastora enso rgb

Zawody nie odbyłyby się bez przyjaciół szkoły, firmy XELLA- beton komórkowy, reprezentowanej przez Pana Piotra Partykę, firmy STORA ENSO w Ostrołęce, a także Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Naczelnej Organizacji Technicznej, której Dyrektor Kazimierz Łoniewski objął zawody Honorowym Patronatem. Dzięki nim każdy z uczestników- zawodników otrzymał nagrody, a zwycięskim drużynom Jury wraz z Dyrektorem Szkoły Grzegorzem Żebrowskim wręczyło puchary. Konkurs wspierał również prorektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu z Łomży dr inż. Andrzej Borusiewicz.

„To było piękne działanie i wspaniała zabawa”- komentowali przybyli goście. Organizatorzy też cieszyli się z przebiegu zawodów, cel został w pełni zrealizowany. Inicjatywa miała za zadanie poprawę jakości i efektywności kształcenia zawodowego, a także zwiększenie jego atrakcyjności wśród młodzieży.
Chcielibyśmy nadal kontynuować i rozszerzać to działanie, być nowoczesną szkołą zawodową, która daje dwa w jednym: wykształcenie ogólne i zawód.

Autorzy: Agnieszka Murach i Iwona Kwiatkowska

FOTO RELACJA

Trzecie spotkanie w ramach nowatorskiego programu szkoleniowego czyli Akademia Wykonawcy Śnieżki Młodzi adepci sztuki budowlanej z ZSZ Nr 2 w Ostrołęce doskonalą swoje umiejętności pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerów. Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka z Lubziny woj. podkarpackie stworzyła autorski program, którego celem jest dzielenie się profesjonalną wiedzą (teoretyczną i praktyczną) z dziedziny aplikacji materiałów budowlanych i dekoracyjnych oraz ich właściwości i zastosowań. Głównym elementem szkoleń jest „kontakt z żywym materiałem” czyli umożliwienie uczniom szkolenia z użyciem profesjonalnych materiałów.  

Dnia 22 kwietnia 2015 roku uczniowie poznali systemy dekoracyjne MAGNAT STYLE – prawidłowe ich stosowanie oraz ćwiczyli trudną sztukę aplikacji na przygotowanych paletach szkoleniowych. Gwarancją ich sukcesu była staranność i dokładność. 

Zdobyta wiedza i poszerzenie kompetencji zawodowych z pewnością zaprocentują w przyszłości, gdyż pracodawcy oczekują praktycznych umiejętności. Inicjowanie przedsięwzięć tego typu przez nauczycieli zachęca młodzież do zdobywania kwalifikacji zawodowych i stałego doskonalenia zawodowego.

Beata Jezierska

FOTO RELACJA

W dniu 30 marca 2015 roku w ZSZ Nr 5 w Białymstoku odbył się Finał konkursu "Nowoczesne budownictwo wokół nas". Głównym celem konkursu (w części turniejowej) była aktywizacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poprzez zdrową rywalizację oraz ukazanie korzyści wynikających z szeroko rozumianego rozwoju osobistego w zakresie wiedzy i umiejętności zawodowych. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne w trzech konkurencjach.

Osiągnięcia naszych uczniów:

w konkurencji technologia robót malarskich:
- II miejsce - Bartosz Gawrych 
- III miejsce - Magdalena Płochocka 

w konkurencji technologii robót posadzkarskich:
-  II miejsce - Krzysztof Dawid 

w konkurencji technologii systemów suchej zabudowy:
- III miejsce - Karol Brzeziak 

Laureaci otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy okolicznościowe dyplomy. Opiekę nad uczniami sprawowała Beata Jezierska i Daniela Florczak. Pani Daniela Florczak pełniła również funkcję członka jury podczas przebiegu zawodów. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

FOTO RELACJA

 

Młodzi, zdolni i pomysłowi – uczniowie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce
w konkursie na innowacje wspierające rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich
zorganizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży


Celem konkursu skierowanego do uczniów mazowieckich szkół kształcenia zawodowego jest umożliwienie młodzieży realizacji własnych pomysłów w zakresie innowacyjnych rozwiązań powiązanych z szeroko pojętym rolnictwem oraz rozwojem obszarów wiejskich.  Pomysły mogą dotyczyć zarówno kwalifikacji zawodowych zdobywanych w danej szkole, jak również pozaszkolnych zainteresowań uczniów.


Uczniowie z klas budowlanych i uczennice z klas fryzjerskich pracowali w grupach 4-osobowych  i przygotowali następujące projekty:
•      Jak być kobietą daleko od szosy – autorki: Klaudia Rudnicka, Wioletta Dąbkowska, Kamila Karasińska i Martyna Karasińska,
•     System odzysku wody deszczowej w gospodarstwie rolnym i wykorzystanie do celów użytkowych – autorzy: Bartosz Gawrych, Damian Parzych, Marcin Rolka i Mateusz Wiśniewski,
•     Odzysk ciepła w procesie schładzania mleka z wykorzystaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej- autorzy: Grzegorz Dymerski, Krzysztof Dawid, Robert Popielarczyk i Karol Brzeziak.


Jury podjęło decyzję o przyznaniu  9 wyróżnień z czego aż 3 wyróżnienia przypadły naszej szkole.   Dnia 26 lutego 2015 roku młodzież miała  okazję zaprezentowania swoich  prac w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym Kopernika w Warszawie . 


Co o samym projekcie powiedzieli uczniowie: "Bardzo dziękujemy za możliwość zaprezentowania naszych pomysłów i wyróżnienie innowacji przez nas wykonanych. Dzięki nim mogliśmy pracować w grupie, wymieniać doświadczenia, wspólnie tworzyć interesujące schematy. Podczas spotkania udzielaliśmy wywiadu, nagrano filmik z naszym udziałem. Prezentowaliśmy pomysły w postaci makiet, opowiadaliśmy o sposobie wykonania, inspiracjach i metodach wykonania. Oceniała nas komisja w ilości 9 osób, zadawano nam pytania i bawiono się naszymi prototypami. Czuliśmy się docenieni, występ na tak dużej sali to stres wielki, ale też ciekawe wyzwanie".

FOTO RELACJA