7 listopada 2017 roku uczniowie z klasy 3B i 2B uczestniczyli w szkoleniu nt.: "Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – rola, zadania, prawa, obowiązki, odpowiedzialność. Rola i uprawnienia organów właściwych w procesie budowlanym" Spotkanie zorganizowała Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa oddział w Ostrołęce, a prowadził dr inż. Jerzy Dylewski. Poruszane zagadnienia dotyczyły zmian i nowelizacji prawa budowlanego oraz wybranych zagadnień praktycznych w aktualnym stanie prawnym. Dużo czasu poświęcono uzyskiwaniu uprawnień, udzielaniu licencji, a także ograniczeniom z tym związanym. Przedstawiono uprawnienia oraz odpowiedzialność poszczególnych organów. Ważną sprawą były projekty zmian w prawie budowlanym i niedogodności, niejasności wynikające z tych zmian. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przyswajali nową wiedzę. Otrzymali zaświadczenia uczestnictwa w szkoleniu, poszerzyli swój dorobek zawodowy o nowe kwalifikacje i nową wiedzę.

Dnia 19 października 2017r. uczniowie klasy pierwszej budowlanej o profilu bezpieczeństwo pożarowe zwiedzali budowę dwóch osiedli mieszkaniowych w Warszawie. Młodzież z bliska obserwowała organizację placu budowy, sposoby i techniki wykonywania robót budowlanych, zapoznawała się z dokumentacją budowy, poznała zadania i obowiązki kierownika budowy. Z wycieczki wróciliśmy bogatsi o nowe informacje zarówno z dziedziny budownictwa jak i bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów budowlanych.

FOTO RELACJA

boPiotr Tobojka i Patryk Lewandowski z klasy 2B zostali wyróżnieni przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. Dnia 16 października 2017 roku nasi uczniowie podjęli się resuscytacji umierającego człowieka. Działali z taką wiedzą i umiejętnościami, że nawet po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego pomagali ratownikom w dalszych czynnościach. I chociaż nie udało się uratować poszkodowanego, to jednak czyn dwóch młodych ludzi zasługuje na wielkie wyróżnienie i szacunek. Piotr i Patryk są wzorem do naśladowania w zdobywaniu wiedzy, szybkości reakcji i postępowaniu w sytuacjach wymagających zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Jesteśmy dumni z naszych uczniów!

           boh    boha        

   Dnia 28 września 2017 roku uczniowie klas budowlanych o specjalności bezpieczeństwo pożarowe uczestniczyli w zajęciach terenowych z udziałem strażaków PSP, wozu bojowego i specjalistycznego sprzętu. Młodzież mogła zapoznać się z działaniem narzędzi i spróbować swoich sił przy ich użyciu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nożyce do przecinania materiałów konstrukcyjnych, a ich skuteczność budziła zdumienie. Uczniowie, ubrani w strażackie stroje, obsługiwali sprzęt gaśniczy m.in. węże i korzystali z różnych prądów wody w natarciu. Uczyli się także gasić pianą. Szkolenie odbywało się pod okiem specjalistów: strażaków z ostrołęckiej komendy.
   Ćwiczenia zakończono wspólnym ogniskiem i relaksem na łonie przyrody.

FOTO RELACJA

Uczniowie klasy drugiej budowlanej poznawali nowoczesne rozwiązania techniczne w instalatorstwie podczas spotkania z czołowymi producentami tej branży. Technologie rozwijają się błyskawicznie i wystarczą 2 – 3 lata, aby powstała nowa kategoria urządzeń i szturmem zdobyła rynek. 

Program seminarium obejmował:
• Opomiarowanie wody i ciepła pod zdalną kontrolą,
• Kiedy i gdzie wymagane są urządzenia do detekcji gazów,
• SMOG-możliwości redukcji zanieczyszczeń powietrza dzięki właściwej regulacji urządzeń grzewczych,
• Odpowiedzialne uzdatnianie wody do celów pitnych i grzewczych,
• Nowoczesne rozwiązania w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Młodzież z klas budowlanych systematycznie podnosi kompetencje zawodowe dzięki współpracy z NOT Ostrołęka. Udział w szkoleniach jest również okazją do poznania środowiska lokalnych przedsiębiorców budowlanych i identyfikacji z grupą zawodową.

domparaUczniowie klasy 1B i 2B uczestniczyli w szkoleniach MOIIB poświęconych następującym tematom: „Zakres i forma dokumentacji projektowej i powykonawczej w świetle obowiązujących przepisów i standardów” oraz „Proces budowlany – od pozwolenia na budowę do pozwolenia na użytkowanie”. Prowadzącym spotkania był dr inż. Jerzy Dylewski - znany i doświadczony wykładowca, rzeczoznawca budowlany, posiadający uprawnienia budowlane w branży konstrukcyjno-budowlanej, uprawnienia do prac przy obiektach zabytkowych, główny specjalista d/s Zamówień Publicznych w Sądzie Najwyższym.
Program zajęć obejmował m.in. następujące zagadnienia:
• rola projektanta w procesie inwestycyjnym;
• dokumentacja projektowa wymagana na etapie uzyskiwania zgody budowlanej
- informacja bioz, plan bioz;
- dokumentacja wymagana w trybie zgłoszenia;
- zakres i forma projektu budowlanego;
- ustalanie obszaru oddziaływania obiektu budowlanego;
• zmiany w trakcie prowadzenia robót budowlanych
- istotne i nieistotne odstępstwo od warunków pozwolenia na budowę;
-uzyskiwanie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych;
• wymogi związane z oddawaniem do użytkowania obiektów budowlanych
-dokumenty niezbędne do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.
Młodzież zdobyła wiedzę z zakresu prawa budowlanego oraz rozporządzeń wykonawczych, dotyczących prawidłowego przebiegu procesu budowlanego, poczynając od dokonania zgłoszenia planowanych robót budowlanych albo uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, poprzez poprawne i bezkolizyjne prowadzenie budowy, aż do faktycznego zakończenia inwestycji.

Dnia 25 maja 2017 roku w Ostrołęce odbyły się strefowe zawody w sporcie pożarniczym. Emocjonujące zmagania obserwowali uczniowie klasy pierwszej budowlanej. Blisko 70 strażaków startowało w konkurencjach: wejście po drabinie hakowej na trzecie piętro wspinalni, 100 m pożarniczy tor przeszkód oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe. Załoga z Ostrołęki zdobyła znaczącą przewagę nad rywalami, zapewniając sobie tym samym awans do kolejnego etapu mistrzostw. Konkurencje wymagały tężyzny fizycznej i doskonałej kondycji, a strażacy imponowali szybkością i sprawnością.

FOTO RELACJA

image001bb

Dnia 11 maja 2017 roku młodzież klasy drugiej budowlanej poszerzała swoją wiedzę z zakresu energooszczędności i ekologii. Spotkanie, mające miejsce w WSAP w Ostrołęce, poświęcone było rozwiązaniom technicznym przyjaznym środowisku, mającym zastosowanie w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie efektywności energetycznej nałożyła obowiązek obniżenia, do 2020 roku, o 20% zużycia energii pierwotnej. Biorąc pod uwagę fakt, że sektor budownictwa odpowiada w UE za 40% końcowego zużycia energii, inwestowanie w poprawę efektywności energetycznej w tym sektorze jest szczególnie ważne i niezbędne. Konieczne jest zatem kształcenie kadry, która będzie posiadała kompleksową wiedzę i umiejętności w kształtowaniu i użytkowaniu przyjaznych środowisku rozwiązań technicznych z zakresu budownictwa i kierowaniu procesami ich wdrażania. Przyszli budowlańcy muszą być przygotowani do podejmowania zadań zorientowanych na zagadnienia środowiskowe i ekologiczne z obszaru budownictwa energooszczędnego, termorenowacji budynków, energii odnawialnych i materiałów przyjaznych środowisku.
Prowadzący spotkanie przedstawił przykłady zrealizowanych inwestycji w Polsce, przybliżył ekonomiczne aspekty procesu budowlanego związanego z budownictwem pasywnym i rolę budynków inteligentnych. Uczniowie brali udział w dyskusji, poruszane zagadnienia nasuwały szereg pytań i stwarzały okazję do formułowania wspólnych wniosków. Polskie budownictwo gwałtownie się zmienia. Na placu budowy spotkamy pilota drona wykonującego tzw. obloty nad inwestycją. Branża w ostatnich latach stała się liderem w testowaniu dronów, robotów, technologii mobilnych i inteligentnych materiałów. Przyszłością są izolacje próżniowe – 1 cm zastępuje 20 cm styropianu. Upowszechnią się aerożele – mają dwa i pół razy mniejszy współczynnik przewodności cieplnej niż materiały izolacyjne dziś stosowane, a nie ma ryzyka, że na skutek uszkodzenia stracą swoje właściwości.
Współpraca szkoły z NOT Ostrołęka daje możliwość przyszłym budowlańcom śledzenia nowości w branży, poznania innowacyjnych technologii, przygotowania młodzieży do życia zawodowego z uwzględnieniem postępu technicznego oraz propagowanie idei uczenia się przez całe życie.

W piątek 19 maja 2017 roku odbyła się w Ostrołęce uroczystość Dnia Strażaka. W obchodach wzięli udział uczniowie klasy pierwszej technikum budowlanego o specjalności bezpieczeństwo pożarowe pod opieką wychowawcy Jarosława Justowicza. Dzień Strażaka związany jest ze świętem patrona strażaków św. Floriana. Zawód ten kojarzony jest z bohaterstwem, jednocześnie posiada bardzo duże zaufanie społeczeństwa. Uroczyste obchody Dnia Strażaka w Ostrołęce rozpoczęła msza w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Następnie odbył się apel na placu przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Celnej. Podczas strażackiego święta przed ostrołęcką komendą podkreślano, że strażacy niejednokrotnie ryzykują swoje życie, by ratować życie innych. Wręczono awanse i odznaczenia, a na obchodach pojawiło się wielu gości. Wszystkim strażakom życzymy bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

FOTO RELACJA

16 maja 2017r. uczniowie klasy 2B: Klaudia Kowal , Julia Chojnowska oraz Piotr Rudnicki wraz z opiekunami p. Iwoną Kwiatkowską i p. Danielą Florczak brali udział w konkursie " Muruj z PREFBETEM", który odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży. Współorganizatorem i sponsorem konkursu było Przedsiębiorstwo Budowlane "PREFBET" w Śniadowie.
W zmaganiach wzięli udział uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół budowlanych z: Augustowa, Białegostoku, Ełku, Bielska Podlaskiego i z Łomży. Celem konkursu było pokazanie umiejętności murowania bloczkami gazobetonowymi w technologii tradycyjnej. Konkurs został podzielony na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Etap pierwszy polegał na rozwiązaniu testu wiedzy, sprawdzającego umiejętności budowlane uczniów i znajomość produktu. Następnie, uczestnicy rywalizowali w praktycznej części konkursu. Poziom był bardzo wysoki. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez firmę PREFBET.
Takie działania umacniają współpracę ze szkołami oraz integrują uczniów kształcących się w zawodzie budowlanym . Promują także szkolnictwo zawodowe w regionie, a jednocześnie są okazją do zapoznania się i wymiany doświadczeń.

FOTO RELACJA