6 lutego 2014r. w naszej szkole odbył się „Dzień Hakowicza – spotkanie ze specjalistą”. Trzy panie przybliżyły nam zagadnienia dotyczące trzech nowotworów.
Jako pierwsza głos zabrała pani Katarzyna Dziak, onkolog kliniczny, która przedstawiła nowotwory układu limfatycznego – chłoniaki. Omówiła przyczyny oraz diagnostykę tegoż nowotworu. Zwracała uwagę, że symptomy sygnalizujące obecność chłoniaka są niespecyficzne. Utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Poleciła strony internetowe dotyczące chłoniaków. Wielokrotnie podkreślała, iż rak wcześnie wykryty dobrze rokuje.
Pani Krystyna Chełchowska – przedstawicielka Amazonek Klubu Kobiet Po Mastektomii podkreśliła rolę zdrowego stylu życia w profilaktyce różnych chorób. Zwróciła szczególną uwagę na sposób odżywiania się, podkreślała istotę samobadania piersi – badamy nie po to by znaleźć guzek, ale by stwierdzić, że jesteśmy zdrowi. Zwracała uwagę, że problem nie dotyczy tylko dojrzałych kobiet, ale dziewcząt, chłopców i mężczyzn. Podkreśliła, iż to, co robimy w młodym wieku ma wpływ na nasze zdrowie w późniejszych latach.
Pani Ewelina Damiańska przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, przybliżyła program "Wybierz Życie – Pierwszy Krok". Jest to program edukacyjny dotyczący profilaktyki raka szyjki macicy. Zwróciła uwagę na to jak powinna wyglądać szczoteczka do wykonania badania cytologicznego oraz podkreślała konieczność wykonywania takiego badania.
Wystąpień gości młodzież wysłuchała z uwagą i zaciekawieniem. Uczniowie obejrzeli filmy: „Wystarczy tak niewiele. Samobadanie to zapobieganie”, „Nie pakuj się do trumny zrób cytologię”, „Nie wiąż się z papierosem”, „Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię” oraz „Przed czerniakiem możemy chronić się sami”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które objęły patronatem nasze działania oraz wsparły nas w realizacji programu „Mam Haka na Raka”.

  
   „Hakowiczki z Dwójki” w składzie: Paulina Domurad (lider), Wiktoria Domurad, Kinga Łępicka i Monika Żebrowska przeprowadziły zajęcia w klasach: I We, I BR, I F.
   Zajęcia rozpoczął lider zespołu, który przedstawił cel programu „Mam Haka na Raka”. Następnie zajęcia prowadziły pozostałe „Hakowiczki”. Na zakończenie Paulina podkreśliła, jak ważna jest profilaktyka i rozmowa o problemach zdrowotnych z najbliższymi. Zostały rozdane ulotki dotyczące chłoniaka i innych nowotworów. Zaprezentowane zostały wszystkie kampanie społeczne przygotowane w ramach MHNR.
   Młodzież była zainteresowana tematem. Mamy nadzieję, że choć kilka osób zdecyduje się na wykonanie badań profilaktycznych, może przekona też do nich najbliższych.


   Od 23 stycznia do 7 lutego 2014r. w sklepiku szkolnym do zakupów dodawane są owoce. Jest to wspólna  akcja ze Spółdzielnią Uczniowską „Sukces”
promująca zdrowe odżywianie jako jeden z elementów  profilaktyki antynowotworowej. 


Światowy Dzień Walki z Rakiem to święto ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku.

W ramach Dnia Hakowicza i Światowego Dnia Walki z Rakiem, Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych na terenie całego kraju. Podobnie jak w latach ubiegłych do akcji przystępują placówki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju. Tego dnia każdy, kto odwiedzi regionalny oddział centrum onkologii będzie mógł skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji, a także wykonać darmowe badania profilaktyczne.

 

    19 stycznia 2014 „Hakowiczki z Dwójki” w ramach działań lokalnych Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka” brały udział w audycji radiowej „Poranek  w Radiu OKO”. Przedstawiły główną ideę i wymagania  programu oraz działania, które podejmują w bieżącej edycji. Zachęcały do wzięcia udziału w Dniach Otwartych w Centrach Onkologii 4 lutego bieżącego roku.Podkreślały znaczenie wspólnych działań oraz podziękowały wszystkim, którzy wspierali i wspierają ten program.