13 czerwca 2012 w ATM Studio w Warszawie odbyła się Gala Finałowa VI edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Spotkali się tam finaliści konkursu „Znajdź haka na raka”. Konkurs był kolejnym etapem programu MHNR6 i polegał na przygotowaniu kampanii społecznej promującej profilaktykę nowotworu skóry - czerniaka.

Wśród finalistów znalazły się dwa zespoły „Hakowiczów” z naszej szkoły. Zespół I w składzie: Klaudia Koksa (lider), Kamila Bednarczyk, Wiktoria Domurad, Piotr Rębała, Piotr Mrówka, przygotował kampanię „Pamiętaj, obejrzyj się, więcej pewności mniej stresu!”. Natomist zespół II w składzie: Zenon Jerominek (lider), Magdalena Kadłubańska, Kinga Łępicka, Paulina Domurad, Radosław Choromański, przygotował kampanię „Obudź się w odpowiednim momencie”.

Wręczono nagrody dla 5 najlepszych zespołów, które przygotowały projekty kampanii społecznej na temat czerniaka. Zwyciężyli Hakowicze z Zespołu Szkół w Kietrzu za kampanię „Obserwuj znamiona”.

Na zakończenie Gali Finałowej odbył się koncert ambasadorów programu. Wystąpili: Marcin „Liber” Piotrowski, Rafał Brzozowski i Natalia Szroeder. Całość prowadziła Patrycja Kazadi.

„Hakowicze” serdecznie dziękują wszystkim za wsparcie podczas realizacji działań lokalnych i przygotowań projektów kampanii społecznych VI edycji programu „Mam Haka na Raka”. Dziękujemy również „Hakowiczkom” z I LO w Ostrołęce za wspólny Marsz Hakowicza. Natomiast „Hakowiczkom” z III LO za wspólną Galę Finalową.

Opiekun – Renata Florczak

    

   Oba zespoły z naszej szkoły zakwalifikowały się do II etapu Programu „Mam Haka na Raka”. Przed nimi kolejne wyzwanie – Konkurs „Znajdź Haka na Raka”, w którym będą mieli za zadanie stworzyć projekt kampanii społecznej zachęcającej do dbania o własne zdrowie i profilaktyki w kierunku czerniaka i innych nowotworów skóry. W związku z tym 27 marca 2013 roku wezmą udział w Warsztacie Kreatywnym, podczas którego poznają tajniki tworzenia kampanii społecznych.

zespół I w składzie: Klaudia Koksa (lider), Kamila Bednarczyk, Wiktoria Domurad, Piotr Rębała, Piotr Mrówka

zespół II w składzie: Zenon Jerominek (lider), Magdalena Kadłubańska, Kinga Łępicka, Paulina Domurad, Radosław Choromański
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli „Hakowiczów" w dotychczasowych działaniach.

Opiekun zespołów – Renata Florczak

 


Z loterii fantowej zorganizowanej podczas “Dnia Hakowicza” uzyskano 413 złotych. Hakowicze postanowili przeznaczyć je na zakup kosmetyków dla wychowanków Domu Dziecka w Ostrołęce. Zakupione kosmetyki przekazali 22 lutego na ręce Pani Dyrektor.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji i wzięli udzial w loterii fantowej.

FOTO RELACJA


26 lutego w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z p. Eweliną Damiańską przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, która przybliżyła program "Wybierz Życie – Pierwszy Krok". Jest to program edukacyjny dotyczący profilaktyki raka szyjki macicy. W spotkaniu wzięli udział "Hakowicze" oraz klasy: 3DH, 1R i 1F. Było to kolejne działanie w ramach programu "Mam Haka Na Raka".

FOTO RELACJA



21 lutego 2013r. w naszej szkole odbył się „Dzień Hakowicza” składający się z dwóch części:


-
 
godz. 1000 – w świetlicy szkolnej można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, samobadania piersi, zmierzyć ciśnienie, obliczyć współczynnik BMI, zbadać ostrość wzroku. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy na motocyklu. Prowadzona była loteria fantowa oraz sprzedaż ciast, z których zysk przeznaczony zostanie na zakup kosmetyków dla młodzieży z Domu Dziecka w Ostrołęce. Rozdawane były orzeszki, jako promocja zdrowego odżywiania. Każdy mógł wziąć ulotki mówiące o zdrowiu.

-      



-
godz. 1200 w sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna „Dnia Hakowicza”. Były wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwsza głos zabrała pani Katarzyna Dziak, onkolog kliniczny, która przybliżyła zagadnienia związane z nowotworami skóry min. czerniakiem. Wielokrotnie podkreślała, iż rak skóry wcześnie wykryty dobrze rokuje. Omówiła przyczyny oraz badania przesiewowe tegoż nowotworu. Zwracała uwagę na lęk związany z tą i innymi chorobami. Pani Krystyna Chełchowska – przedstawicielka Amazonek Klubu Kobiet Po Mastektomii podkreśliła rolę zdrowego stylu życia w profilaktyce różnych chorób. Zwróciła szczególną uwagę na sposób odżywiania się. Pani Joanna Łukasiak podkreślała istotę samobadania piersi – badamy nie po to by znaleźć guzek, ale by stwierdzić, że jesteśmy zdrowi. Zwracała uwagę, że problem nie dotyczy tylko dojrzałych kobiet, ale dziewcząt, chłopców i mężczyzn. Podkreśliła, iż to, co robimy w młodym wieku ma wpływ na nasze zdrowie w późniejszych latach. Wystąpień gości młodzież wysłuchała z uwagą i zaciekawieniem. Uczniowie obejrzeli filmy: „Wystarczy tak niewiele. Samobadanie to zapobieganie”, „Nie pakuj się do trumny zrób cytologię”, „Nie wiąż się z papierosem” oraz „Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię”.
Spotkaniu towarzyszyły występy kabaretowe wykonaniu uczniów i uczennic naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które objęły patronatem nasze działania oraz wsparły nas w realizacji programu „Mam Haka na Raka”.

FOTO RELACJA