Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się szkolna akcja profilaktyczna „Wspólnie zgaśmy papierosa”. Miała ona na celu zapobieganie paleniu papierosów przez uczniów oraz ich zaangażowanie w promocję zdrowego stylu życia.

Działania w ramach akcji były prowadzone przez wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, pielęgniarkę szkolną. W ramach tych działań przeprowadzono lekcje wychowawcze, pogadanki poruszające tematykę nikotynizmu, udzielono indywidualnych porad w zakresie rzucania palenia, ogłoszono konkurs plastyczny, przygotowano gazetkę szkolną.  Dzień 18 listopada, stanowił finał akcji, a także podsumowanie podjętych działań profilaktycznych przez wszystkie osoby zaangażowane w promocję zdrowego stylu życia. Tego dnia zaproszeni goście w osobach: dr Maria Kapuśniak i dr Renata Głębocka przeprowadziły spotkanie dla młodzieży na temat szkodliwości palenia papierosów oraz wpływu palenia na osoby chore na Covid 19. Omówiono także profilaktykę Covid 19.

Podczas finału akcji gościliśmy również panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, które udzielały porad dotyczących nikotynizmu
 oraz innych środków psychoaktywnych - można było doświadczyć widzenia przestrzeni i spostrzegania rzeczywistości poprzez założenie alko gogli i narko gogli i tym samym zwiększyć swoją świadomość jak one działają na organizm człowieka i jego funkcjonowanie. Pielęgniarka szkolna udzielała porad ambulatoryjnych (mierzenie ciśnienia, wypełnianie kwestionariusza Fagerstroma, rozdawano ulotki). Zorganizowano także konkurs z zakresu wiedzy na temat nikotynizmu, za udział w którym uczniowie otrzymywali owoce. Można było również w formie pisemnej wyrazić swoje zdanie na temat palenia papierosów. Rozstrzygnięto ogłoszony konkurs i wyeksponowano prace konkursowe, które osiągnęły najwyższe wyniki. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału  w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Uczniowie zostaną nagrodzeni na apelu podsumowującym pracę w I semestrze bieżącego roku szkolnego.

Dnia 18 listopada gościliśmy również funkcjonariusza policji pana Krzysztofa Kolator, który omówił wpływ środków psychoaktywnych na funkcjonowanie młodych ludzi podczas spotkania z rodzicami i nauczycielami.

Wszystkim zaproszonym gościom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej akcji serdecznie dziękujemy.

Organizatorami akcji byli pedagodzy szkolni, nauczyciel biologii pani Renata Florczak oraz pielęgniarka szkolna.