Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 będzie zamknięty od 12 marca do 24 maja

Rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni, który nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego. Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS www.zus.pl.
W przypadku pytań i wątpliwości należy kontaktować się z dyrekcją szkoły/przedszkola, do której uczęszcza dziecko, bądź z Wydziałem Oświaty w Urzędzie Miasta Ostrołęki,
nr tel.: +48 (29) 764 68 11 numery wewnętrzne: 285, 289, 245, 253.

Informacja o czasowym zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych - Ministerstwo Edukacji Narodowej 03.11.2020


Dyżury szkolnych specjalistów


Więcej w zakładce Rekrutacj i na naszej stronie


 

Obecna sytuacja w kraju i na świecie jest dla wielu z nas trudną sytuacją. Jedni z nas czują pewne podekscytowanie, ciekawość. Są jednak i takie osoby, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne, mówią: dość! – już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Są tacy , którzy boją się, odczuwają niepokój związany chociażby z zaliczeniem przedmiotów, czy przygotowaniem do egzaminu maturalnego.

Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga zaopiekowania przez nas dorosłych!

Oto kilka ogólnych wskazówek:

OBSERWUJMY – siebie. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego jak emocjonalnie radzimy sobie z obecną rzeczywistością. Jak reaguję na tę sytuację, jak reaguję na innych? Czy dopytuję? Czy unikam rozmów? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja mnie nie przeciąża? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikam tematu i nie chcę o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na innych?
2. BĄDŹMY GOTOWI DO ROZMOWY – warto jest rozmawiać o tym co nas niepokoi, martwi a przede wszystkim o tym co nam pomaga w różnych sytuacjach – podzielcie się dobrymi sposobami na smutki.
5. PAMIĘTAJMY, ŻE OBECNA SYTUACJA JEST CZASOWA, MINIE – WRAZ Z NIĄ WSZELKIE OGRANICZENIA I TRUDNOŚCI- wykorzystajmy ten czas na pewne zaległości w nauce, w czytaniu książek , a może nie miałeś/miałaś czasu na obejrzenie filmu, czy pomoc rodzicom.
6. BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI – ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową, sąsiedzką ….Nasze zachowania przecież przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Unikaj bezpośrednich kontaktów zbiorowych. Zawsze możesz porozmawiać z rówieśnikami wykorzystując dostępne Ci technologie, jednak pamiętaj o bezpieczeństwie w sieci.
9. UCZMY SIĘ ZDROWYCH NAWYKÓW w zakresie prawidłowego mycia rąk, zasłaniania ust podczas kichania, dobrego wypoczynku, odpowiedniego snu i dobrego nastroju. Rozmawiajmy o tym co trudne, o potknięciach i zagrożeniach i co z nimi robić.
10. ZADBAJMY O INNYCH – a może w tej trudnej sytuacji spróbujemy zająć się czymś użytecznym? Może wesprzemy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy , może obok Ciebie jest ktoś kto potrzebuje Twojej pomocy .
https://www.facebook.com/pomagamysobie/posts/651750185589869 ?

UNIKAJMY:
- Słuchania własnych lęków! To nie są najlepsi doradcy! Na ogół silne emocje utrudniają nam dostęp do racjonalnego działania.
- Utożsamiania własnych emocji z emocjami innych. Ktoś może się wprawdzie zachowywać dokładnie jak my, ale powód tego zachowania czy emocji, która za tym zachowaniem stoi, może być już zupełnie inny !

- Zmuszania kogoś do opowiadania o tym co czuje w tej trudnej sytuacji. Przypominamy, że jesteśmy na tę rozmowę gotowi, ale czekamy na jego sygnał. Możemy też dopytać, czy jest coś, co ułatwiłoby taką rozmowę.
- Mówienia: "Wszystko będzie OK." Jeśli sami w to nie wierzymy!
- Sugerowania, co powinno się czuć w podobnej sytuacji.
- Składania obietnic, których nie można dotrzymać.

FAKTY O KORONAWIRUSIE:
Wiemy, że należy bezwzględnie myć ręce; zwłaszcza po dotknięciu innych osób oraz często dotykanych przedmiotów znajdujących się w miejscach publicznych.
Wiemy, że bezwzględnie nie należy dotykać nieumytymi dłońmi oczu, nosa i ust.
Wiemy, że należy bezwzględnie kichać i kaszleć w chusteczkę jednorazową (którą od razu wyrzucamy) lub w zgięcie łokciowe.
Wiemy, że należy bezwzględnie pozostać w domu, jeżeli czujemy się chorzy.
W przypadku wysokiej gorączki, kaszlu i trudności w oddychaniu należy natychmiast skontaktować się z infolinią 800-190-590
Warto unikać zgromadzeń i miejsc publicznych.
Warto ograniczyć teraz podróżowanie transportem publicznym.


Zostańcie w domu ! Życzymy zdrowia.