W Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce od września 2012 r. istnieją klasy o profilu wojskowym – technikum mechaniczne i technikum informatyczne.

TECHNIKUM POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Technik pojazdów samochodowych – to kierunek związany z obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Zaletą kierunku są dostosowane treści nauczania do wymogów współczesnej techniki samochodowej. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny, naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej.

Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
•    organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych;
•    oceny stanu technicznego pojazdów;
•    wykonywania napraw pojazdów samochodowych;
•    kontrolowania jakości wykonanych napraw;
•    prowadzenia usług motoryzacyjnych;
•    prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych;
•    kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie bezpłatnego prawa jazdy kategorii B.

Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi podejmowanie pracy między innymi w:
•    stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych;
•    zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych;
•    salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi;
•    przedsiębiorstwach transportu samochodowego;
•    przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji;
•    firmach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych.

TECHNIKUM INFORMATYCZNE

Absolwenci tego kierunku oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczą się przedmiotów zawodowych, m.in:
·         systemy operacyjne i sieci komputerowe
·         programowanie strukturalne i obiektowe
·         urządzenia techniki komputerowej
·         oprogramowanie biurowe
·         multimedia i grafika komputerowa

Praktyczne umiejętności przygotowujące do przyszłego zawodu uczniowie zdobywają na zajęciach w nowocześnie wyposażonych pracowniach oraz podczas praktyki zawodowej (w trzeciej klasie).

PROFIL WOJSKOWY

Przygotowanie wojskowe obejmuje treści, uwzględniające, m.in.:

·         zajęcia poligonowe,

·         wyjazdy do jednostek wojskowych,

·         ćwiczenia terenowe,

·         musztra wojskowa,

·         regulaminy wojskowe,

·         terenoznawstwo,

·         rajdy ekstremalne,

·         biegi przełajowe,

·         działania na sprzęcie wojskowym,

·         zajęcia strzeleckie.

Szkoła zapewnia uczniowi:

·         zajęcia prowadzone przez pracowników wojska,

·         dodatkowe zajęcia sportowe (techniki samoobrony) w ramach godzin lekcyjnych,

·         zajęcia na strzelnicy sportowej,

·         zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej,

·         wyjazdy na obozy letnie obozy szkoleniowe,

·         umundurowanie.

Szkoła współpracuje z:

·        Ministerstwem Obrony Narodowej, szczególnie z Departamentem Wychowania i Promocji Obronności MON,

·   Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu,

·   Akademią Obrony Narodowej w Warszawie,

·        Wojskową Komendą Uzupełnień w Ostrołęce,

·        Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim,

·        Miejską Komendą Policji w Ostrołęce.

Zwiększona ilość godzin z przedmiotów: edukacja dla bezpieczeństwa, wychowanie fizyczne, język angielski

Klasa o profilu wojskowym umożliwia:

·         przygotowanie do podjęcia dalszej nauki w szkołach i uczelniach wojskowych,

·         kontynuowanie edukacji w cywilnych szkołach i uczelniach na kierunkach proobronnych,

·         wybór jednostki wojskowej i rodzaju wojsk w celu odbycia zawodowej służby wojskowej

Dnia 30 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs „Programowanie w C++” dla klas trzecich Technikum Informatycznego.Uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali zadania, pisząc programy na trzech różnych poziomach trudności przy użyciu edytora programowania języka C++. Uczestnicy konkursu mieli okazję zmierzyć się z zadaniami obejmującymi techniki programowania, takie jak rekurencja czy iteracja. Zwycięzcami konkursu, którzy rozwiązali zadania ze wszystkich poziomach trudności zostali:

• Krzysztof Krawczyk , klasa 3 Iw - jako pierwszy rozwiązał zadania ze wszystkich poziomów trudności.
  • Patryk Murawski, klasa 3 Iw - jako drugi rozwiązał zadania ze wszystkich poziomów trudności.

Uczniowie, wyróżnieni w konkursie, którzy rozwiązali zadanie z jednego poziomu w najkrótszym czasie spośród osób biorących udział w konkursie:

• Czarek Rutkowski - kl. 3Iw,
  • Patrycja Gerwatowska - kl. 3ISw,
  • Milena Szymołon - Kl. 3ISw

Zwycięzcy otrzymają bezpłatny dostęp do szkolenia online z programowania w C++ z możliwością otrzymania certyfikatu po jego pomyślnym ukończeniu. Fundatorem nagrody jest https://liblink.pl/8kFapkBUMB. Uczniowie wyróżnieni otrzymają nagrody książkowe.

Konkurs przygotowała i przeprowadziła Anna Panuś.